Nový seniorský ombudsman se  hledá kvůli zneuctění žluté hvězdy. Lenka Tarabová už ve funkci 11 dní není

11. 01. 2021 | 9:27

AKTUALIZOVÁNO: Statutární město Liberec a Komunitní středisko Kontakt budou hledat nového seniorského ombudsmana. Z funkce, kterou rezort školství a sociálních věcí a Kontakt zřídily v roce 2019, byla s okamžitou platností uvolněna paní Lenka Tarabová. Důvodem je zneuctění židovské symboliky (žluté šesticípé hvězdy) v rámci sobotních protestů proti vládním koronavirovým opatřením a očkování.

tarabovaFederacežidovskychobciFB2
Bývalá ombudsmanka pro seniory je za mužem v popředí. Foto: FB Federace židovských obcí

Lenka Tarabová byla ve funkci od dubna 2019. Pomáhala seniorům a invalidům s řešením problémů s bydlením, bezpečností, dluhy či úřady. Kontakt v Liberci nabízí různé aktivity seniorům zhruba 14 let. Zabývá se problémy seniorů a invalidních důchodců, například uzavíráním nevýhodných smluv či špatnou orientací v sociálních dávkách.

čtk

„Připnutí žluté židovské hvězdy s nápisem Neočkovaný je pro mě jako původem historika absolutně neakceptovatelné jednání. Velmi silně souzním s odkazem holokaustu i jeho mnohamiliónových obětí, takže jeho zneužití v aktuální koronavirové krizi je tedy pro mě mimo veškeré chápání. V takové situaci nemohu nadále paní Tarabovou podporovat ve funkci seniorské ombudsmanky, to už není o svobodě myšlení a vyjadřování. Ombudsman je jedinečná pozice, která musí být spojena i s vysokou morální účastí ve veřejném dění,“ vysvětlil náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

Za názorem náměstka Langra plně stojí i Komunitní středisko KONTAKT Liberec, jako organizace zřizovaná statutárním městem Liberec, a jejímž posláním je v měsících koronavirové krize zajišťování služeb potřebným občanům.

 „Kontakt, jako veřejná instituce, poskytuje služby, k nimž patří i služba seniorského ombudsmana. V rámci ní je seniorům poskytována převážně pomoc v oblasti řešení bytové problematiky a úředních záležitostí, nikoli věci související s covidovou problematikou. Byť paní Tarabová nikdy nespojovala své osobní aktivity a postoje s touto pozicí, přerostla jejich intenzita únosnou míru takovým způsobem, že zatáhla naši organizaci do prostředí, jehož součástí být v žádném případě nechce. Vyjádření svobodného názoru je v pořádku, zvolená forma je z mého pohledu nešťastná a nepřijatelná“, doplnil ředitel Kontaktu Michael Dufek.

Nového seniorského ombudsmana chtějí rezort s Kontaktem najít během následujících týdnů. „Přestože senioři aktuálně řeší především záležitosti spojené s koronavirem, obávám se, že během jara a léta významně naroste agenda hlavně dluhové i bytové problematiky. Proto bychom pozici ombudsmana chtěli obsadit co nejdříve. Tipy na vhodné kandidáty už máme,“ dodal náměstek Ivan Langr.

LB/Tomáš Tesař

Má dohoda o provedené činnosti skončila 31.12. 2020, reagovala mj. Lenka Tarabová

Foto: FB Federace židovských obcíVyjádření Lenky Tarabové se objevilo v komentářích pod tímto  stanoviskem SML zveřejněným i na facebooku náměstka libereckého primátora Ivana Langra. Mj. v něm uvedla: ...několik vyjádření z mé strany. Během soboty dostali v médiích prostor různí veřejní činitelé, mne však nikdo nekontaktoval. Nemají mít v demokratickém státě prostor k vyjádření obě strany? Symbol Davidovy hvězdy není symbolem holocaustu, Židé museli hvězdu nosit jako symbol svého zostuzení režimem. V momentě, kdy veřejní činitelé hovoří otevřeně o obyvatelích dvou kategorií, chtěli jsme poukázat na podobnost.

Kdybych vám v říjnu 2019 řekla, že brzy přijde doba, kdy v televizi budou od rána do večera počítat nemocné a mrtvé, budete stále nosit roušky, nebudete smět chodit sportovat, školy budou zavřené měsíce, cestovat, chodit na fotbal, do divadla nebo restaurace půjde pouze se zdravotním pasem, testovat se a očkovat vakcínou vytvořenou během pár měsíců, u které vynechali pokusy na zvířatech a testuje se rovnou na lidech, prohlásili byste mne za blázna. Jak je možné, že si toto vše nechávají lidé líbit?

Zajímavé je, že mne kontaktovali i Židé, s podobenstvím souhlasili, jelikož jim o době před válkou jejich prarodiče vyprávěli. Mnozí senioři, se kterými jsem dennodenně v kontaktu nevěří této covidí hře a trápí je zničená budoucnost jejich dětí a vnoučat. Má dohoda o provedené činnosti skončila 31.12. 2020. Proč neuvádíte, pane náměstku, že jste se rozhodl jí neprodloužit? Vaše vyjádření je zavádějící, již 11 dní ombudsmankou nejsem.

Dozvědět se toto telefonicky od novinářů, během neděle, až po návratu domů pozdě večer nalézt Váš email, se Vám zdá jako seriózní postup? Jsme ještě v demokratickém státě, když není za názor možnost vykonávat funkci, která přinášela seniorům podporu a mnohdy i radost? Toto jsou totalitní praktiky. V dnešní době jsou lidé informovaní nebo lidé hluší a slepí. Lidé, kterým chybí selský rozum a nejsou schopni vidět, co se se světem děje. Mnohé je v rozporu s Ústavou ČR, Listinou základních práv a svobod, v rozporu s mezinárodními úmluvami. Neznalost zákona a neinformovanost neomlouvá. A velmi, velmi mne trápí hulvátství právě těchto neznalých, slepých a hluchých spoluobčanů, kteří se vyjadřují na sociálních sítích.

Foto: FB Federace židovských obcí

Židé odsuzují exemplární zneužití a relativizaci symbolu holocaustu

Lenka Tarabová ve své reakci uvádí, že, cit.: i Židé, s podobenstvím souhlasili... Ale: Federace židovských obcí ve svém stanovisku zveřejněném na FB uvádí opak, cit.: Federace židovských obcí a Nadační fond obětem holocaustu odsuzují exemplární zneužití a relativizaci symbolu holocaustu spojenou s utrpením miliónů lidí. Je evidentní, že je třeba naši společnost neustále vzdělávat a doporučit všem, co se k tak nízkým projevům uchylují, navštívit místa spojená s nacistickou genocidou u nás i v zahraničí...".

Zdroj: FB

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace