Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Oblastní galerie slaví desetidenním festivalem deset let působení v budově bývalých libereckých lázní

14. 06. 2024 | 5:00

Desetidenním festivalem oslaví Oblastní galerie v Liberci, která je pátá největší v zemi, deset let od začátku svého působení v budově bývalých lázní. Program začal otevřením čtyř výstav, řekl včera ČTK ředitel galerie Filip Suchomel.

OGLgalerie lazne
Proměna bývalých lázní v objekt galerie se významně povedl. Dole ve fotigalerii archivní fotky z jednotlivých výstavních akcí.

"To je skutečně docela velký počin, protože jsme čtyři výstavy najednou ještě nikdy neotvírali. A v následujících deseti dnech, když lidé přijdou, se budou moci těšit na nějaké překvapení, nějaký speciální program," dodal Suchomel.

Za speciální dárek pro Liberec označil výstavu, jež bude otevřená jen po dobu festivalu. Jde o futuristický projekt nazvaný Designblok Cosmos: Intergalaktická krása českého designu. "Což je speciální exhibice deseti spektakulárních exponátů českého soudobého skla v takové, opravdu až galaktické, výstavní expozici, která byla vystavená loni na Designbloku. Poté, letos v dubnu, velmi úspěšně reprezentovala Českou republiku na milánském veletrhu. A odsud opětně poputuje do zahraničí, takže to je jen taková mezizastávka," řekl ředitel galerie.

archivní foto ze zahájení provozu galerie: Mad

Další tři výstavy potrvají do podzimu. V hlavních výstavních prostorech galerie jsou velkolepá "vesmírná" díla soudobého umělce Milana Housera, která vytvořil z akrylů, luminiscenčních pigmentů i zmagnetizovaných částic. "On je takovou ukázkou uměleckého výzkumu, protože pro díla, která dělá pomocí laku a pryskyřic, tak dokonce vynalezl vlastní pomaluschnoucí lak, do kterého může vsypávat různé barvy, které potom nějakým způsobem mění barevnost a vytváří finální dílo," dodal Suchomel.

Vliv průmyslu a člověka na přírodu se odráží v tvorbě sochařky Dagmar Šubrtové. Dominantním prvkem jejích děl, připomínajících haldy, stromy rostoucí ze sudů či skleníky, je na výstavě v Liberci železo. "Každopádně bychom se na to měli podívat jako na celek krajiny, která hovoří postindustriální problematikou," řekla ČTK kurátorka výstavy Tereza Záchová.

Jednu výstavu galerie věnovala i místnímu fenoménu, což je hora Ještěd, a to ve tvorbě místních výtvarníků. Jsou na ní práce od nejstarších grafik 19. století až po současnost.

Galerie chce každý den lákat i na nějaký další program. Prvním bude v pátek večer komponovaný pořad PechaKucha Night s přednáškami 16 tvůrců a osobností na téma kultury. V dalších dnech bude mít galerie tvořivé dílny, komentované prohlídky či filmové projekce.

Oblastní galerie v Liberci založená v roce 1953 má zhruba 23.000 obrazů, grafik, kreseb, plastik a dalších předmětů. Padesát let sídlila v Liebiegově paláci, přestěhováním do městských lázní zrekonstruovaných za 360 milionů korun získala před deseti lety dvakrát větší výstavní prostor, depozitář a také lepší zázemí pro zaměstnance a návštěvníky. Díky stěhování výrazně stoupla i její návštěvnost. Zatímco v Liebiegově paláci měla ročně maximálně 18.000 návštěvníků, v bývalých lázních s výjimkou covidových let jich má ročně dvakrát až třikrát více. Rekordní byl pro ni rok 2017 s 50.357 návštěvníky.

Foto z https://www.ogl.cz

V Liberci je pojízdná galerie skla vyvolávající pocit nekonečna

Deset originálních skleněných děl z dílny deseti známých českých designérů doplněných o audiovizuální show ukrývá pojízdná galerie, jež je nyní na zahradě Oblastní galerie v Liberci. Jde o futuristický projekt nazvaný Designblok Cosmos: Intergalaktická krása českého designu. V Liberci bude deset dnů, řekl ČTK ředitel galerie Filip Suchomel. Právě s číslem deset je svázaný letošní rok pro galerii, jež slaví deset let od přestěhování do zrekonstruované budovy bývalých lázní.

Pojízdná galerie navenek vypadá jako nehezká krabice zakrytá do stříbrného reflexního pláště, po vstupu dovnitř ale má člověk pocit, že se ocitl v nekonečném prostoru. "Tím, jak se nacházíme mezi zrcadly, tak ta díla vidíme ze všech stran, seshora, zepředu i zezadu, a myslím si, že to je skutečně spektakulární pro návštěvníky. Jistě se bude líbit i dětem," uvedl Suchomel.

Výstava je ve speciálně upraveném návěsu nákladního vozu na ploše 65 metrů čtverečních. V interiéru pocit nekonečna vyvolává 170 zrcadel. Tvůrcem instalace je Jan Plecháč. "Myslím, že dokázal velmi dobře využít toho relativně malého prostoru a vytvořit výjimečnou ukázku prezentace skla," řekl ředitel galerie. Uvnitř jsou díla Jakuba Berdycha, Lucie Koldové, Václava Mlynáře, Lukáše Nováka, Jiřího Pelcla, Jana Plecháče, Ronyho Plesla, Tadeáše Podrackého, Maxima Velčovského a studia Dechem.

Liberec je třetí zastávkou této pojízdné galerie. Poprvé byla veřejnosti představena loni na Designbloku v Praze a podruhé letos na veletrhu v Miláně. "A odsud opětně poputuje do zahraničí, takže to je jen taková mezizastávka," dodal Suchomel.

Netradiční instalace na zahradě galerie je součástí desetidenního festivalu s doprovodným programem na každý den. Jeho součástí jsou i tři další výstavy, které ale potrvají v galerii až do podzimu. V hlavním výstavním prostoru to je výstava Milana Housera Přitažlivost, v prostoru kaple výstava Dagmar Šubrtové Někdy z dálky doléhá vše a třetí výstava věnovaná místní dominantě je nazvaná Horizont hory: Krajina pod Ještědem.

čtk