Ode dneška v liberecké nemocnici funguje Centrum psychiatrie. Jeho realizace vyšla na 148 milionů

11. 01. 2021 | 5:42

Ode dneška je v Liberci v provozu Centrum psychiatrie, které bylo  otevřeno v krajské nemocnici. Více než rok trvající rekonstrukce budovy psychiatrie skončila v pátek. Objekt se kompletně přestavěl a pro pacienty je přívětivější. Rekonstrukce budovy E z konce 19. století byla součástí projektu modernizace péče o lidi s duševními poruchami.

psychFBKNL1
Foto: FB KNL

Nemocnice na něj získala evropskou dotaci, jež pokryla většinu nákladů. Projekt za 148 milionů korun zahrnoval kompletní přestavbu dvou budov a díky tomu se zvýšila i lůžková kapacita psychiatrie o sedm na 56 míst.

"Již nyní víme, že ani takový počet lůžek nebude pro náš region dostatečný. Ovšem kromě zvýšeného tlaku na poskytování hospitalizační péče vnímáme i stále vyšší potřebu poskytování ambulantních služeb," uvedl primář Centra psychiatrie nemocnice Jaromír Hons. Ročně je na psychiatrii v Liberci hospitalizováno asi 700 lidí a v ambulancích vyšetří dalších 5000 lidí. Nejčastější případy jsou psychotické stavy, jako je schizofrenie, poruchy nálady, různé závislosti a organické poruchy.

V rámci evropského projektu se pro potřeby psychiatrie rekonstruovala jako první od jara 2018 budova I bývalého plicního oddělení. V ní už přes rok funguje denní stacionář, ambulance a dvě otevřené lůžkové stanice, každá s deseti místy. Po rekonstrukci této budovy přišlo na řadu i původní sídlo psychiatrie, budova E. "Generální rekonstrukce nám umožnila zcela změnit dispozici budovy," uvedl Hons. Prostory přestavěné budovy E jsou nyní mnohem světlejší a podle Honse pro léčbu pacientů s duševními chorobami také vhodnější. Pacienti už nebudou jako dříve ve větším počtu na pokojích, které navíc neměly sociální zařízení. "Pokoje jsou dvojlůžkové s hygienickým zařízením, což je ohromný posun," uvedl přednosta.

V přízemí budovy E je uzavřená stanice intenzivní péče s kapacitou 14 míst pro pacienty v akutních fázích duševní choroby. V prvním patře je rehabilitační polootevřená stanice s 22 místy. Na rehabilitační stanici se budou připravovat na propuštění pacienti původně přijatí na uzavřenou stanici a zároveň léčit duševně nemocní, kteří nepotřebují intenzivní péči.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace