Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Omega dlaha, kterou vyvinuli lékaři v Liberci, se už používá i za hranicemi

21. 06. 2019 | 13:57

Omega dlaha, kterou vyvinuli lékaři traumatologicko-ortopedického centra Krajské nemocnice Liberec, se rozšiřuje i do zahraničí. Dlaha se používá při vážných poraněních pánve a ve srovnání s jinými metodami zkracuje délku operace i následnou rekonvalescenci. Po dvou dnech se pacienti staví na nohy, řekl dnes novinářům přednosta centra Jaroslav Šrám, který spolu s dalšími specialisty za vývojem Omega dlahy stojí.

TvLKomegadlahaKNL2menší
Foto: Artur Irma

Dlahu lékaři nejčastěji používají u zlomenin přední a vnitřní části jamky kyčelního kloubu. Takové zlomeniny vznikají u starších pacientů po prostém pádu na bok a v posledních letech jich výrazně přibývá. Dlahu už lékaři použili zhruba u 500 operací nejen v Liberci a v dalších nemocnicích v České republice, ale 161 operací provedli v zahraničí.

"Dlaha je nejvíce rozšířena v ČR, ale je široce používána i na Slovensku, v Polsku, Rumunsku, ale i v mimoevropských zemích, například v Saúdské Arábii. Kolem 15 operací bylo provedeno v SRN," řekl Šrám. Zájem o metodu projevili i v Mexiku.

Samotnou dlahu lékaři dál vyvíjejí. Nyní se podle Šráma prověřuje možnost vyrábět ji pomocí 3D tisku. "Stejně tak ověřujeme, zda bychom mohli dlahu vyrábět již namodelovanou s tím, že by se na operačním sále během pěti minut jen dotvarovala. V současné době se na části pracovišť modeluje až při operaci," řekl Šrám.

Omega dlaha vyvinutá v Liberci

Dlaha je vyrobena z chromované oceli. "Na dlaze je nejvíce oceňované jednoduché zavádění a velká variabilita směrů fixačních šroubů. Rozšířená opěrná plocha vytváří pevnou oporu vnitřní části jamky kyčelního kloubu. Námi oceňovanou výhodou je možnost přesného předoperačního natvarování individuálně dle anatomických poměrů pacienta. Tento princip výrazně urychluje vlastní operaci a usnadňuje repozici zlomeniny," doplnil lékař.

čtk