Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Opravu za víc než milion potřebuje skoro třetina mostů v Liberci

14. 07. 2019 | 5:47

Opravu za víc než milion korun potřebuje skoro třetina ze 141 městských mostů v Liberci. Dohromady by na jejich obnovu bylo potřeba zhruba 400 milionů korun, řekl ČTK vedoucí správy veřejného majetku magistrátu David Novotný.

silnicehradek2irma
ilustrační foto Artur Irma

Stav mostů v Liberci se podle něj stále mírně zhoršuje. "Je to dáno zejména stářím mostů. Převážná část je z období 50. až 70. let minulého století, konstrukce postupně dožívají a žádají výměnu," uvedl Novotný. V minulých letech navíc zadlužený Liberec kvůli nedostatku peněz jejich údržbu zanedbával. "Do roku 2013 se dávalo pouhých 300.000 korun na všechny mosty, což byla směšná částka. Od roku 2015 se ta částka postupně navyšuje. Teď jsme na nějakých dvou až třech milionech korun na běžnou údržbu," uvedl vedoucí odboru.

Ani to ale nestačí. Podle analýzy, kterou si nechala radnice zpracovat, by bylo potřeba, aby město v dalších letech každoročně vydalo na opravy mostů 35 milionů korun. "Pokud se příspěvek nenavýší, budou se muset mosty zavírat," uvedl Novotný.

Nutnou opravu potřebuje most u pekáren na Hanychovské ulici, nad kterým vede tramvajová trať z centra do Horního Hanychova. Náklady město odhaduje na 22 milionů korun. Letos by se podle Novotného měla konstrukce mostu na zimu provizorně zpevnit. "Příští rok se bude muset zcela určitě opravit nebo budeme muset uzavřít provoz na komunikaci tramvajové trati," řekl.

Ještě více bude stát oprava mostu v Proletářské ulici mezi Vescem a Doubím, který je nad průtahem Liberce. Na něj je potřeba 36 milionů korun. "Jeho stav je tristní, velmi špatný," uvedl Novotný. Město most podle něj letos opatří sítěmi, aby nepadaly části betonu na vozidla. Kolem 20 milionů bude potřeba na opravu dalšího velkého mostu, který vede nad řekou Nisa a je v Londýnské ulici u Stráže nad Nisou. "Už léta odchází," uvedl Novotný. Opravy bude muset podle něj město zaplatit převážně z vlastní kasy. "Jediná dotace, která je, tak je na mosty, které vedou přes silnice první třídy nebo přes dálnice. Což je u nás případ mostu v Proletářské, kde je možné zažádat si o dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury," dodal.

čtk