Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Péči o onkologické pacienty v Liberci zlepší nový CT simulátor. Přístroj nemocnice pořídila za 17 milionů korun 

02. 12. 2019 | 12:43

Nový CT simulátor stěhoval dnes jeřáb v areálu Krajské nemocnice v Liberci. Moderní přístroj za 17 milionů korun přispěje ke zlepšení péče o pacienty Komplexního onkologického centra. Pracoviště má od roku 2016 dva moderní lineární urychlovače a pro jejich plné a kvalitní využití v léčbě nemocných se zhoubnými novotvary je nutný kvalitní přístroj pro přípravu ozařovacích plánů. ČTK to dnes řekl mluvčí nemocnice Václav Řičář.

nemocnice ct-509938 960 720
Ilustrační foto

Na nový přístroj přispěl největší nemocnici v kraji 15 miliony korun Liberecký kraj, který je majoritním vlastníkem. Náměstek hejtmana Přemysl Sobotka (ODS) považuje přístroj za velmi důležitý. "Musí nasimulovat na pacientovi lokalizaci, kde se má ozařovat, aby ten paprsek ozařovací byl co nejsilnější, aby nebyl rozptyl a aby nedocházelo k zbytečnému poškozování okolních tkání," řekl o přístroji Sobotka.

Pro každého pacienta se zpracovává individuální plán ozařování. "Podle toho, jakou oblast chceme zářit a jakou oblast chceme krýt, kde zářit nechceme. Původně jsme na to měli klasický simulátor, což byl rentgenový přístroj, ty se už ale přestaly vyrábět a jsou nahrazovány modernějšími CT přístroji, které mají ten benefit, že vidíme i (to), co se děje v těle pacienta," doplnil radiologický fyzik Vít Richter. Rentgenový přístroj liberecké onkologie byl podle něj po deseti letech zastaralý.

Nádorová onemocnění jsou podle informací z Českého statistického úřadu (ČSÚ) druhou nejčastější příčinou úmrtí v Libereckém kraji hned po nemocích oběhové soustavy. Novotvary byly v roce 2017 příčinou smrti u 1212 lidí, což je více než čtvrtina všech zemřelých v kraji. Na zhoubné nádory průdušek předloni skonalo 249 lidí, dalších 93 na zhoubné novotvary mízní, krvetvorné a příbuzné tkáně a 91 na rakovinu tlustého střeva. Celkem v roce 2017 zemřelo v Libereckém kraji 4707 lidí, což bylo nejvíc od roku 1992. Loňské údaje zatím k dispozici nejsou.

Stěhování nového CT simulátoru nebylo jedinou stavební akcí, která dnes zkomplikovala provoz v areálu nemocnice. Druhý jeřáb před polednem instaloval repliku věžičky na střechu rekonstruované budovy psychiatrie. "Věžička byla prohnilá a nebezpečná," řekl Řičář. Rekonstrukce celé budovy psychiatrie by podle něj měla být hotová v polovině příštího roku.

čtk