Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Peníze ušetřené na úrocích využije Liberec asi na opravu budovy Uranu, která je v dezolátním stavu 

08. 12. 2019 | 7:35

Liberec se dohodl s Českou spořitelnou na snížení úroků u směnečného programu. Do roku 2025 by tak měl ušetřit téměř 41 milionů korun, peníze chce využít na investice. Opravit by se za ně mohla budova Uranu, která je v dezolátním stavu, uvedl náměstek primátora pro ekonomiku Zbyněk Karban (ANO). Ročně nyní město s více než dvoumiliardovým rozpočtem platí na úrocích zhruba 130 milionů korun, od příštího roku by to mělo být zhruba o šest milionů méně.

liberec Uran wwwlibereccz
Foto: wwwlibereccz

V sedmipodlažní budově Uranu s ocelovým skeletem u autobusového nádraží pracuje asi 180 zaměstnanců radnice. Základnu tam má městská policie, je tam i odbor sociální péče a část agendy dopravy. Na kompletní obnovu je podle loňského stavebně-technického průzkumu potřeba kolem 150 milionů korun. Primátor Jaroslav Zámečník (SLK) již dříve uvedl, že se to vymyká finančním možnostem města, proto se bude opravovat jen obvodový plášť, který je nebezpečný pro své okolí.

Kolem budovy z roku 1969 je ochranné lešení, aby nic nespadlo z fasády na chodník, který vede k vlakovému nádraží. Náklady na rekonstrukci fasády a výměnu oken rozlehlé městské budovy radnice odhaduje na 40 milionů korun, oprava by se měla dělat v příštím roce. Nová fasáda by měla být z pozinkovaného plechu, což bude pro architekturu Liberce netradiční provedení.

Dohodu s Českou spořitelnou o snížení úroků zatím schválili jen radní města, hlasovat o ní ještě bude zastupitelstvo. Snížení úroků banka podle Karbana podmiňuje zrušením závazku o sponzoringu akcí, které pořádá nebo se na nich podílí město. "My nepřijdeme o nic, ale některé subjekty, kterým byl sponzoring určen, tak mohou o něco přijít. Celkově se to pohybovalo kolem 1,5 milionu korun ročně," uvedl Karban. Na doporučení radních města ročně banka finančně podpořila minimálně deset sportovních či kulturních akcí v Liberci a okolí. "Neznamená to a nemyslím si, že spořitelna daný sponzoring poskytovat nebude, ale nebudou smluvně vázaní," dodal náměstek.

Liberec postupně splácí u banky dvoumiliardový dluhopis, který si vzal v roce 2010 na 15 let. Díky refinancování do směnečného programu, který je pro město výhodnější, už v minulých letech na úrocích radnice výrazně ušetřila oproti původně vyjednaným podmínkám. Do roku 2025, kdy by měla být splacena jedna miliarda dluhu, by mělo jít o úsporu na úrocích, včetně nyní vyjednané, ve výši zhruba 340 milionů korun. Na každého obyvatele Liberce aktuálně připadá dluh 18.419 Kč, na konci minulého roku dosahovalo zadlužení Liberce 1,65 miliardy.

čtk