Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Populární akce Mapy kolem nás se opět zabydlela v Krajské vědecké knihovně

15. 10. 2019 | 14:08

Již pátým rokem se v Krajské vědecké knihovně v Liberci koná unikátní a veřejností vyhledávaná akce Mapy kolem nás, jejímž cílem je popularizovat mapy, nové technologie a jejich využití v praxi. Návštěvníci mohou do 17. října shlédnout výstavy, tematickou práci odborníků a vyslechnout zajímavé přednášky. Vstup je zdarma.

mapyNew
ilustrační foto

„Jsem rád, že zájem o tuto akci je čím dál tím větší, a to nejen z řad odborníků,“ řekl Jiří Löffelmann, radní pro životní prostředí, zemědělství a rozvoj venkova. „Častými návštěvníky jsou žáci základních i středních škol. Letos se nám jich přihlásilo téměř 800. Na projektu Mapy kolem nás totiž snadněji pochopí principy vizualizace a práce s mapovými aplikacemi,“ doplnil radní.

Po tři dny si mohou zájemci mapy a nové technologie vyzkoušet zábavnou formou. Na jednotlivých stanovištích vyzkouší 3D tisk a skener, virtuální a rozšířenou realitu, měřicí přístroje, automobilový trenažér či zjistí, jak se užívají mapy při tvorbě počítačových her. Vedle toho jsou připraveny expozice, které vysvětlující fyzikální zákony ve vesmíru, zkouší znalosti z ptačího světa, nechávají nahlédnout do atlasové a mapové tvorby, přiblíží deskovou mapovou hru Tierra Demonical nebo představí orientační běh. Netradiční zážitek jistě přinese oblíbená Mapa vůní. Liberecký kraj, organizátor celé akce, připravil tradiční malování společné mapy příběhů s názvem Cesta časem.

Letos je akce rozšířena i o dvě zajímavé výstavy. K oslavám 100 let vojenské geografie a hydrometeorologie je připravena stejnojmenná výstava zachycující historické milníky i aktuálně řešená témata. Druhou výstavou jsou satelitní snímky pořízené v projektu Copernicus, které zobrazují planetu Zemi z ptačí perspektivy.

Ve večerních hodinách jsou pro veřejnost připraveny dvě zajímavé přednášky. V úterý 15. října od 17:00 budou odborníci z Vzdělávací kanceláře Evropské vesmírné agentury České republiky (ESERO) hovořit o pojetí hranic vesmíru, jeho historii i budoucnosti a dotknou se i mimozemských civilizací a s nimi spojených konspiračních teorií. Pro nadšené sportovce a cestovatele je ve středu 16. října od 17:00 připravena přednáška o dálkových pochodech a o přípravě na ně, doplněná o vyprávění z dálkového pochodu z Apalačské stezky, která měří neuvěřitelných 3.500 km. Na akci, výstavy i obě přednášky je vstup zdarma.

LK/Andrea Fulková