Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Poutníci v Liberci při cestě na bohoslužbu překonali čtyřsetmetrové převýšení a vystoupali na Ještěd

03. 06. 2019 | 5:56

Poutníci v neděli při cestě na bohoslužbu v Liberci museli překonat čtyřsetmetrové převýšení. Mše se konala na vrcholu Ještědu, u kříže vedle hotelu s vysílačem. Liberecký arciděkan Radek Jurnečka při ní požehnal i městu.

ještěd 4budova AR
Ilustrační foto

Poutníci se na horu vydali několika cestami, zhruba 20 z nich šlo v horkém dnu i nejstrmější cestou, pod lany od spodní stanice lanovky. "Protože vždycky, když se někam putovalo, tak si tak trochu potřebuje člověk sáhnout na dno. Putování má také smysl zklidnění," uvedl Jurnečka.

Bohoslužba se na Ještědu ve výšce 1012 metrů nad mořem koná jednou za rok. Jako připomínka vztyčení a požehnání kříže, který je na vrcholu kopce na straně k Liberci.

Jde o osmý kříž v pořadí, který tam byl vztyčen. "Pan biskup Koukl jej žehnal 1. června 1990. Po celou dobu, co jsem v Liberci, tak se první víkend v červnu vydáváme pěší poutí k tomuto kříži," uvedl Jurnečka. Nahoru na bohoslužbu se dnes vydal podeváté a tradičně mši zakončil požehnáním i městu Liberci a jeho obyvatelům.

Poprvé na žehnání přišel i představitel města, primátor Jaroslav Zámečník (SLK). "Když jde o město Liberec a o to, co by mu mohlo pomoci, tak to mě zajímá. Určitě mě v žehnání zaujalo, aby nebyly sváry mezi lidmi. V minulosti to mohlo spoustu dobrého překazit," řekl dnes Zámečník ČTK. Letos vyšel jen asi kilometrový úsek od parkoviště na Ještědce, za rok chce jít celou cestu. "Absolvoval jsem už například pouť na Sněžku, kde byla také bohoslužba, takže to určitě vezmu odspodu pěšky jako kdysi na Sněžce," uvedl.

Podle arciděkana to není jediné netradiční místo v regionu pro bohoslužby. "Přírodní oltář je v Proseči pod Ještědem a ještě se chodí do Jablonce na Ony kameny," dodal.

čtk