Převod liberecké zoologické a botanické zahrady pod křídla kraje oddálily prořídlé řady koaličních zastupitelů
AKTUALIZOVÁNO, PŘIDÁNO VYJÁDŘENÍ PRIMÁTORA LIBERCE: Liberečtí zastupitelé ve čtvrtek nedokončili projednání dvou zásadních bodů týkajících se převodu Zoologické a Botanické zahrady na kraj formou daru. Oplátkou má město od Libereckého kraje získat do vlastnictví dva domovy pro seniory. Debata byla dvakrát přerušena a nakonec byl bod na návrh koaličních klubů (SLK, ANO, ODS) stažen a odložen.
Poprvé se projednávání tak zásadního materiálu přerušovalo kvůli napevno zařazeným bodům, kdy bylo nezbytné projednat před přítomnými občany a přespolními právníky majetkoprávní operaci vztahující se k dalším dvěma bytovým družstvům, jejichž členové se už záhy dočkají převodu bytů z města na družstevníky. Povedlo se hlasy úplně všech přítomných zastupitelů.
Podruhé se bod odkládal na konec jednání zastupitelstva kvůli předem avizovanému odchodu primátora. který nemohl chybět na předávání Poct hejtmana. Později večer už bylo zastupitelstvo na pokraji usnášeníschopnosti, koalici chyběly hlasy, což směle přiznala a jednání i přes protesty početně chabé opozice rozpustila.
Předtím se odehrála diskuse, během které na střídačku dlouze a plamenně hovořili pouze opoziční zastupitelé, ostatní útrpně naslouchali. Věcně zareagoval jen ředitel ZOO Liberec David Nejedlo (SLK), když už tu snůšku mýtů a polopravd nevydržel poslouchat. Zvlášť když mu hostující exzastupitel Jan Korytář v roli Občana vytknul, že nemá k lokalitě kolem ZOO patřičný vztah, neboť tam na rozdíl od něj nechodil "už jako kluk".
Mnoha slovy, četnými klišé a řadou již zlidovělých nesmyslů "na felcmana" (vyrukoval s vkus postrádajícím Desaterem) opoziční zastupitelé opakovali (v kostce) stále totéž - ZOO a Botanická je rodinné stříbro a měly by zůstat v majetku města, byť to na jejich správu ani rozvoj nemá peníze a hned tak je mít nebude. Kraj obě instituce jako ryze nadregionální chce a peníze na jejich provoz i rozvoj umí vygenerovat v potřebném množství. Obě volnočasové zahrady zůstanou plně k dispozici v Liberci a město výměnou získá domovy důchodců, jichž se mu zoufale nedostává.
Kraj nemusí čekat na vzývanou, ale jen těžko uvěřitelnou změnu v rozpočtovém určení daní, která by stotisícovým městům přinesla vyšší daňové příjmy. To se nepovedlo ani bývalému "ekonomickému" náměstkovi Janu Korytářovi (ZPL) ani nynějšímu ekonomickému náměstkovi Zbyňku Karbanovi (ANO), který obléká stejný stranický dres jako stále ještě úřadující ministryně financí a premiér této země.
Spoléhat na to, že se stát pustí do změn v RUD v situaci, kdy bude muset dávat dohrormady veřejné rozpočty "po mejdanu pořádaném ANO, ČSSD a KSČM v éře pandemie", je nesmírně naivní a tuto představu evidentně sdílejí jen liberečtí opoziční zastupitelé. Právě o nich je ale všeobecně známo, že jsou jen ukázkovými, praxí neposkvrněnými teoretiky. S chabou znalostí reálných politicko - ekonomických souvislostí.
uba
Součástí dojednávané směny je, že Liberec by měl od 1. ledna 2022 převzít od kraje dva domovy seniorů pro 300 klientů
Zastupitelé se k historické směně majetku vrátí na příštím řádném jednání, případně mimořádném. Směnu musí schválit také krajští zastupitelé, jednat by o tom měli příští týden. Součástí dojednávané směny je, že Liberec by měl od 1. ledna 2022 převzít od kraje dva domovy seniorů pro 300 klientů, které jsou ve městě.
Botanická zahrada i zoo jsou nejstarší svého druhu v zemi, botanická je otevřená od roku 1895 a zoo od roku 1904. Jsou označované za rodinné stříbro Liberce. "Když je naši předkové zakládali, tak si nemysleli, že by se jich město někdy zbavilo," řekl opoziční zastupitel Josef Šedlbauer (Změna pro Liberec). Podle ředitele zoo a zastupitele koalice Davida Nejedlo (SLK) ale není pravda, že zahradu město vlastnilo po celou dobu. "Založil ji spolek a město ji vlastní jen kratší čas," uvedl. Stát na město převedl zoo zhruba před 30 lety.
Náměstek primátora Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj - SLK) zopakoval, že důvodem směny je, že zoo a botanická mají nadregionální význam a naopak domovy pro seniory na Františkově a ve Vratislavicích slouží hlavně obyvatelům města. V podmínkách dohody Liberce a kraje je, že bezúplatně převáděné majetky budou nadále používané k původnímu účelu. Pokud tomu tak nebude, může druhá strana od dohody odstoupit a požadovat navrácení majetku. Stejně tak je v návrhu smluv zákaz zcizení na 20 let, kdy nemovitosti nesmí být dál prodané ani darované. Opoziční zastupitel Jaromír Baxa (LOL) se ale obává toho, že ustanovení jsou neurčitá a v budoucnu může být problematické jejich vymáhání. Vadí mu také, že ve smlouvách není závazek kraje, kolik bude investovat do rozvoje obou zahrad.
Vedení města i kraje už dříve opakovaně uvedlo, že směna by měla výrazně pomoci dalšímu rozvoji obou zahrad, protože kraj je do nich schopen víc investovat. Opoziční zastupitelé neúspěšně navrhovali, aby město směnu odložilo alespoň o rok s ohledem na výsledek parlamentních voleb, po nichž se uskupení STAN stane zřejmě členem vládní koalice. "To, že Liberec nemá na financování zoo, je dané hlavně rozpočtovým určením daní (RUD). Starostové slibovali, že rozpočtovým určení daní opraví právě ve prospěch diskriminovaných měst, jako je Liberec.Teď vyhráli volby, mají 33 poslanců. Sliby se mají plnit a děláme tady operaci, která po úpravě rozpočtového určení daní by nebyla vůbec na stole," řekl zastupitel Jindřich Felcman (Změna). Liberec dlouhodobě usiluje o změnu RUD. Považuje za nespravedlivé, že více peněz v přepočtu na jednoho obyvatele dostávají z krajských měst jen čtyři. Felcman předpokládá, že při spravedlivějším rozdělení daní by mohl Liberec získat ročně o půl miliardy korun navíc.
Ředitel zoo ale uvedl, že déle už čekat nemohou a investičně živoří minimálně deset let. Do rozvoje zahrady je podle odhadů nutné dát v nejbližších letech kolem 450 milionů korun. "Kraj z rozpočtu je v tuto chvíli schopen zajistit provoz i rozvoj," řekl na jednání zastupitelstva města za kraj náměstek hejtmana pro ekonomiku Zbyněk Miklík (Piráti). Zuzana Kocumová (LOL) za lepší variantu ale považuje, pokud by se směna neuskutečnila a kraj každoročně na provoz zoo i botanické přispíval. Místo toho by měl ale na základě dohody s krajem naopak takto přispívat Liberec. V příštích deseti letech by měl dávat 25 milionů korun ročně.
Opozici se také nelíbí, že na kraj by měl přejít i majetek, který zoo spravuje, ale má jen lokální funkci. Jde o dětský koutek i budovu Lidových sadů s tanečním sálem a Experimentálním studiem. Z převodu byla zatím vyjmuta záchranná stanice pro volně žijící živočichy Archa s městským útulkem, tam se musí dva roky počkat než vyprší takzvaná udržitelnost projektu v rámci modernizace financované z evropské dotace.
čtk
Vyjádření primátora k včerejšímu konání zastupitelstva
Včera tj. ve čtvrtek 21.10.2021 Zastupitelstvo města Liberce projednávalo další krok směřující ke změně zřizovatelské funkce u ZOO Liberec, Botanické zahrady Liberec a 2 domovů seniorů.
1. Před několika měsíci jsem přislíbil účast Libereckému kraji za město Liberec při předávání ocenění osobnostem Libereckého kraje. Bohužel termíny jednání ZML a předávání ocenění se setkaly. Z tohoto důvodu jsem se při jednání Zastupitelstva města Liberec musel zcela poprvé za uplynulé 3 roky na dvě hodiny z jednání omluvit a vzdálit. Považoval jsem to za společenskou povinnost a také slušnost.
2. Projednávání darovacích smluv týkajících se převodu příspěvkových organizací jsem naplánoval proto na samý počátek programu jednání zastupitelstva (konkrétně bod 3 a 4 z celkových 27), bohužel diskuse se u tak závažného bodu neočekávaně protáhla a závěr projednávání tohoto bodu probíhal bez mé účasti. Do zastupitelského sálu jsem se vrátil, ale jednání již bylo ukončeno. V případě schválení darovacích smluv chybělo v zastupitelstvu více koaličních zastupitelů včetně mě, což mě velmi mrzí, a proto tento bod neměl v sále v danou chvíli dostatečnou většinu na schválení. Bod byl tak řídícím jednání Dr. Langrem stažen z programu.
3. Plánované změny dohodnuté s Libereckým krajem považuji za velmi důležité jak pro Liberec, tak i pro Liberecký kraj a zejména pro 4 uvedené organizace. Změny umožní více soustředit veřejné prostředky na jejich rozvoj a vtáhnout více osob do spolurozhodování o jejich rozvoji. Z tohoto důvodu uvažuji o svolání mimořádného jednání Zastupitelstva města Liberce, které by tyto důležité body doprojednalo a schválilo.
Vzhledem k průběhu jednání zastupitelstva města Liberec a možným komplikacím už do budoucna neplánuji žádný souběh s jinými povinnostmi.
Jaroslav Zámečník, primátor statutárního města Liberec