Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Převzetí Nemocnice Frýdlant libereckou nemocnicí se komplikuje, bývalí vlastníci ho chtějí zablokovat

21. 06. 2019 | 17:45

Krajská nemocnice Liberec už zaplatila za Nemocnici Frýdlant, převzetí od současného vlastníka, kterým je EUC (dříve Euroclinicum), je ale ohroženo. Bývalí vlastníci frýdlantské nemocnice, kteří v roce 2013 prodali své obchodní podíly společnosti EUC, údajně podali k soudu návrh na předběžné opatření. Chtějí tím převzetí nemocnice zablokovat. Novinářům to dnes řekl generální ředitel liberecké nemocnice Richard Lukáš. Vyjádření EUC ČTK zjišťuje.

TvLKnemocnice frydlant2 menší
Foto: Artur Irma

"Část bývalých majitelů se tímto snaží získat osobní finanční prospěch. Spor mezi částí bývalých majitelů a EUC trvá od roku 2015 a nijak nesouvisí s dohodnutým prodejem nemocnice. Podáním návrhu na předběžné opatření si část bývalých majitelů bere jako rukojmí pacienty frýdlantského výběžku a ohrožuje poskytování zdravotní péče v tomto regionu. Nevíme, zda si část bývalých majitelů uvědomuje, že vydáním předběžného opatření může způsobit škody ve výši mnoha desítek milionů korun, za které ponese plnou odpovědnost," řekl ČTK ředitel frýdlantské nemocnice Jiří Madar.

Návrhem na předběžné opatření pokračuje spor šesti z deseti bývalých vlastníků, ve hře je přitom i neplatnost původních smluv. Liberecký kraj na to nedávno upozornil jejich právní zástupce. Podle Lukáše je to vydírání. "My jsme se o tom dozvěděli včera (čtvrtek) a jsme v šoku. My jsme v tom nevině. Není to proti nám, ale proti EUC," řekl Lukáš. Liberecká nemocnice podle něj pokračuje v přebírání frýdlantské nemocnice. "Pokud ji nepřevezmeme, tak je velmi pravděpodobné, že nemocnice ve Frýdlantu definitivně skončí," dodal Lukáš.

Firma EUC zaplatila podle informací z obchodního rejstříku každému z deseti spoluvlastníků Nemocnice Frýdlant s.r.o. po milionu korun - dohromady deset milionů. Areál nemocnice jí nepatří, pronajímá si ho od města. Nemocnice od roku 2013 kvůli nedostatku lékařů postupně omezila péči. Situaci ještě zkomplikovala otrava krve, která se v závěru loňského roku objevila u devíti operovaných pacientů. Příčiny nejsou jasné, policie případ stále vyšetřuje.

Liberecký kraj o převzetí nemocnice vyjednává tři roky. Pro Liberecký kraj je podle Půty prioritou zajistit pro 25.000 obyvatel Frýdlantského výběžku zdravotní péči. Krajská nemocnice Liberec zaplatila EUC 8,64 milionu korun, což odpovídá zůstatkové ceně vybavení. Bývalý vlastník bude navíc až do roku 2030 provozovat ve Frýdlantu nemocniční lékárnu, obě strany se také dohodly na spolupráci v jednodenní chirurgii a laboratorní diagnostice.

čtk