Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Prvními mláďaty roku 2020, která přišla na svět v liberecké ZOO, jsou nyala, buvolec a sambar

24. 01. 2020 | 11:04

Na první mláďata nového roku si liberecká zoo musela letos chvíli počkat. Oproti předchozím letům, kdy se první ptáčata klubala na svět již během prvních dnů roku, letošní první přírůstky zahrada zaznamenala až třetí lednový týden. 

ZOOsambar skvrnitý mláděDetail
Sambar skvrnitý. Foto: ZOO Liberec

Všechny se narodily na úseku kopytníků a jsou jimi nyala nížinná, buvolec běločelý a sambar skvrnitý. „Vzhledem k mrazivému počasí všechna mláďata zatím stále zůstávají se svými matkami v teple v zázemí. Návštěvníkům se ukáží nejdříve za pár týdnů, až se podmínky vylepší“, doplňuje zoolog Luboš Melichar.

Foto: ZOO LiberecNyala nížinná

Africké antilopy nyaly nížinné (foto vlevo) chová liberecká zoo od roku 2010. Od té doby se jich v nejstarší zoo v Čechách narodilo celkem třináct. Posledním mládětem tohoto druhu je samička, která přišla na svět v neděli 19. ledna a stala prvním zvířecím přírůstkem roku 2020.

Buvolec běločelý

Další mláďata na sebe nenechala dlouho čekat. O dva dny později v dopoledních hodinách porodila po osmi měsících březosti mládě i již zkušená samice buvolce běločelého. Dnešní veterinární prohlídka prokázala, že je jedná o malého samce. Oproti svým tmavě zbarveným rodičům má malý buvolec světle pískovou barvu. Bílý proužek na čele, podle kterého dostal své druhové jméno, posléze zčerná. Až v době dospívání srst ztmavne a černý proužek se opět přebarví na bílo, což bude znakem jeho pohlavní dospělosti.

Foto: ZOO LiberecBuvolce běločelé (foto vpravo) mohou návštěvníci zahrady obdivovat již od roku 1973, kdy byl jejich zdejší chov započat. Za sedmatřicet let nepřetržitého chovu se jich v Liberci narodilo již 113.  

Sambar skvrnitý

Nejčerstvějším přírůstkem v tomto roce je samička ohroženého filipínského jelínka sambara skvrnitého (na snímku dole). Přišla na svět také v úterý 21. ledna téměř ve stejný čas jako malý buvolec a jedná se o historicky první samičku tohoto druhu narozenou v liberecké zoo. „Odchov sambarů skvrnitých v evropských zoologických zahradách je poměrně vzácný, a tak bude naše samička pro zachování populace chované v lidské péči a záchranu celého druhu velkým přínosem,“ říká zoolog. Sambaři patří k jedněm z nejohroženějších druhů kopytníků na naší planetě. Jejich přirozené prostředí na ostrovech Panay a Negros se stále zmenšuje na úkor rozšiřování zemědělských ploch a ve volné přírodě se vyskytuje méně než 2500 jedinců.

Foto: ZOO LiberecLiberecká zoo už deset let spolupracuje a podporuje neziskovou organizaci Talarak, která přímo na Filipínách provozuje záchranná centra pro tyto i další ohrožené endemity a usiluje o jejich záchranu. Členové organizace zároveň systematicky pracují na znovu zalesňování oblasti a v blízké budoucnosti plánují navrátit zpět do volné přírody první odchované jedince.

„Přestože je sambar skvrnitý jedním z našich nejvzácnějších chovaných druhů, díky poloze jeho výběhu často zůstával u návštěvníků stranou pozornosti. Na konci loňského roku jsme tedy postavili a otevřeli novou vyhlídku, která nyní veřejnosti umožňuje pozorovat tyto ohrožené jelínky z bezprostřední blízkosti,“ dodává ředitel David Nejedlo.   

TZ ZOO Liberec

Ohlédnutí za rokem 2019

Návštěvnost liberecké městské zoo byla loni třetí nejvyšší v její 115leté historii a po více než 20 letech překonala hranici 400.000 lidí. Loni nejstarší zoo v republice navštívilo 402.193 lidí, o 34.000 více než v roce 2018. Vyšší návštěvnost v historii zoo byla jen v letech 1989 a 1998. ČTK o tom informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová. "V roce 1998 to bylo 405.273 lidí a v roce 1989 dokonce 442.181," upřesnila.

Podle ní k vysoké návštěvnosti zřejmě pomohlo, že loni o více než polovinu zlevnili roční nepřenosné permanentky pro jednotlivce i rodiny. "Permanentek se prodalo přes 3000 a některé liberecké maminky chodily s dětmi i třikrát až čtyřikrát týdně," uvedla. Zoo přálo i počasí a k vyššímu zájmu přispěly podle Tesařové i akce pro veřejnost a zvířecí přírůstky.

"Mezi zcela nové druhy, které obohatily libereckou kolekci chovaných zvířat, patří zoborožci hrubozobí, zoborožci temní nebo rajka královská. Všichni tito unikátní opeřenci našli domov v pavilonu tropů, který prošel v uplynulém roce částečnou rekonstrukcí," uvedla Tesařová. Z vlastních odchovů bylo pro návštěvníky zřejmě nejatraktivnější narození dvou lvů berberských. Loni se také poprvé podařilo v jedné sezoně odchovat dvě mláďata ohrožených orlosupů bradatých. "Chovatelsky významný byl ale i odchov kriticky ohroženého gibona bělolícího či ohroženého kočkodana Dianina," dodala Tesařová.

čtk