Realizace architekta Jakoba Schmeißnera byly svázány zejména s rodinou průmyslníků Liebiegů

07. 09. 2021 | 10:17

Podzimní cyklus přednášek Památky kolem nás je opět zahájen. 7. září 2021 se v Krajské vědecké knihovně v Liberci můžete těšit na vyprávění Petry Šternové z libereckého Národního památkového ústavu, která představí osobnost a tvorbu architekta Jakoba Schmeißnera. Přednáška se koná za prezenční účasti v sálu Krajské vědecké knihovny od 18 hodin.

liebigSML
Liebigovo městečko, archivní foto

Tvorbu norimberského architekta v Libereckém kraji představí Mgr. Petra Šternová z Národního památkového ústavu, prostřednictvím jeho vlastních nedávno publikovaných vzpomínek. Architekt Jakob Schmeißner (1874—1955), absolvent mnichovské Technické univerzity, zanechal svébytnou stopu na tváři architektury Libereckého kraje. Jeho realizace byly svázány zejména s rodinou průmyslníků Liebiegů, a to především Theodorem Liebiegem ml. (např. v Liberci přístavba vily Theodora Liebiega ml. nebo zaměstnanecké sídliště Liebiegovo město) a jemu spřízněnou Helenou Schmittovou v Českém Dubu. Tyto a mnohé další, méně známé stavby, budou představeny slovem i obrazem.

Přednáška čerpá z publikace JAKOB SCHMEISSNER. Z mého života a tvorby, která zvítězila v letošním roce v soutěži „Kniha roku Libereckého kraje“ v kategorii umělecká monografie a výtvarná publikace.

Během září a října se mohou diváci také těšit na přednášky kastelánů ze severočeských zámeckých a hradních objektů, pořádané územní památkovou správou na Sychrově ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci. 30. září 2021 se představí hrad Grabštejn pod taktovkou nové kastelánky Mgr. Věry Ozogánové. A 26. října 2021 uvede královský hrad Bezděz jeho kastelán Bc. Kamil Seidl. Přednášky, plánované s prezenční účastí, se uskuteční v sálu Krajské vědecké knihovny od 18 hodin.

Přednáška se uskuteční ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci v rámci přednáškového cyklu Památky kolem nás. Mediální partnerem je server PROPAMÁTKY.

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci spolupracuje od roku 2009 s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci na přednáškovém cyklu Památky kolem nás. V jeho rámci jsme připravili více než šest desítek přednášek věnovaných architektuře, movitým památkám a rozličným dalším hmotným pramenům historie regionu.

NPÚ/Alžběta Sakařová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace