Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Rekonstrukce Kulturního centra Lidové sady přijde kraj na 175 milionů. To je o čtvrtinu levněji, než se odhadovalo

03. 04. 2024 | 12:43

Rekonstrukce Kulturního centra Lidové sady v Liberci přijde Liberecký kraj na 174,58 milionu korun, zhruba o čtvrtinu levněji, než projektanti původně odhadovali. Do soutěže o zakázku se přihlásilo sedm firem, zvítězila společnost BREX. Práce by měly začít v květnu, na dokončení bude mít firma podle smlouvy 420 dnů, hotovo by tak mělo být v srpnu příštího roku, řekl dnes novinářům náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti). Původní odhad nákladů rekonstrukce přesahoval 227,58 milionu korun.

Lidové Sady Mad17
Foto: Mad

Kulturní centrum stojí v Lidových sadech vedle Zoologické zahrady Liberec, která ho má od roku 2011 ve správě. Památkově chráněný objekt vznikl před více než 120 lety v romanticko-secesním stylu. Kulturním akcím slouží velký a malý sál, návštěvníky láká i pohled z 35 metrů vysoké věže. Centrum nabízí hudební a taneční akce, tvůrčí dílny, přednášky a další pořady, zoo v něm má také kanceláře. Loni se tam uskutečnilo 340 akcí, na které přišlo přes 45.000 lidí. Kvůli rekonstrukci zůstane centrum zavřené.

Lidové sady, vizualizace"Budova Lidových sadů rekonstrukci nutně potřebuje. Generální oprava se bude týkat zejména interiéru a přístavby a přinese kvalitnější zázemí pro umělce i návštěvníky. Vznikne kulturně kreativní centrum, které zachová historický ráz budovy, ale zásadně ji doplní o moderní technologie. Budeme rekonstruovat památkově chráněný objekt, a to s sebou nese mnohem vyšší nároky na řešení stavby. Také současné požární normy jsou daleko přísnější než při vzniku původního kulturního domu," uvedla náměstkyně hejtmana Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj).

Lidové sady, vizualizaceLiberecký kraj získal na projekt 121 milionů korun z národního plánu obnovy. V Lidových sadech by měly vzniknout zkušebny pro začínající hudebníky a kapely a také nahrávací studio. Rekonstrukce čeká velký sál i malý sál Experimentálního studia, přibude třetí sál v prosklené přístavbě z 80. let . Kromě nové zvukové a světelné aparatury a moderních technologií pro projekce je v plánu také třeba nová vzduchotechnika. Bezbariérový přístup zajistí výtah, obnovou projdou také zázemí a obslužné prostory.

Lidové sady, vizualizaceProjekt patří k největším letošním investicím kraje, který počítá s rozpočtem více než 6,135 miliardy korun. Téměř 40 procent míří právě na investiční akce, z toho více než miliarda je určena na velké opravy a rekonstrukce krajských silnic druhé a třetí třídy a mostů na nich. Přes 150 milionů korun bude použito na investice do Krajské nemocnice Liberec. Kraj ale dává také desítky milionů do čtyř nových center odborného vzdělávání a připravuje rozšíření Gymnázia F. X. Šaldy v Liberci.

čtk