Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Sametovou revoluci si Liberec připomene památníkem  na schodech liberecké radnice i výstavou

17. 08. 2019 | 7:21

Nové pietní místo na schodech liberecké radnice bude připomínat události Sametové revoluce v Liberci. Je to jen jeden z projektů, které v Liberci připravují k oslavám 30 let od Sametové revoluce. Už 19. října se na letišti Hradčany uskuteční projekt Ralsko - 30 let svobody s ukázkami z vojenské historie. V Turnově zase připravují na 17. listopad slavnostní večer v městském divadle s panelovou diskusí na téma "30 let od Sametu - a co dál?", zjistila ČTK.

TvLKlistopad1 menší
Foto: Artur Irma

Na budově liberecké radnice už je památník v podobě tankového pásu připomínající oběti 21. srpna 1968, teď přibude i připomínka 17. listopadu 1989. "Využijeme k tomu jeden rohový schod, protože důležité události a projevy se v Liberci obvykle odehrály právě na schodech radnice," řekl ČTK náměstek libereckého primátora pro kulturu Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj).

Schod bude obložený citátem a děkovnou větou. "Původně jsme tam chtěli dát i zhruba 60 nebo 70 jmen lidí, kteří významně a mezi prvními tehdy v Liberci vystupovali, nepodařilo se nám ale od všech získat souhlas, zpátky se nám těch souhlasů vrátila asi jen polovina," dodal. Předběžně jsou připravené dvě varianty, jedna se bude realizovat až těsně před výročím.

"Jako byla loni panelová výstava na náměstí k výročí srpna 1968, tak se připravuje podobná velká expozice i k 17. listopadu. Loni se to setkalo s velkým nadšením veřejnosti, proto to chceme zopakovat, i když samozřejmě v jiných kulisách, jiném tvaru a s jiným obsahem. Souběžně by k tomu ještě měla být výstava v Malé výstavní síni," doplnil Langr.

V předvečer výročí se uskuteční i slavnostní zasedání libereckého zastupitelstva, v samotný den jsou v plánu pietní akty a odpoledne komponované pořady v divadle. Spolek G300, s nímž město při přípravě oslav spolupracuje, navíc připravuje na toto téma i výpravnou publikaci.

čtk