Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Soud neschválil Metrostavu dohodu o vině a trestu v kauze, kde je žalován i hejtman Půta

09. 10. 2024 | 19:09

AKTUALIZOVÁNO: Soud v Liberci neschválil dohodu o vině a trestu, kterou uzavřela stavební firma Metrostav se státním zástupcem v korupční kauze, v níž je mezi obžalovanými i liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Metrostav v kauze čelí obvinění, že ve svůj prospěch zmanipuloval stavební zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény a uplácel hejtmana. Půta to od počátku odmítá. Dnešní rozhodnutí soudu vítá, na síti X dohodu označil za účelovou. Zástupci Metrostavu nechtěli pokračující trestní řízení komentovat.

soud Okresní soud Liberec, severovýchodní pohled
Archivní foto

"Podmínky pro schválení dohody tady nejsou," uvedl při dnešním jednání předseda senátu Pavel Pachner. Zároveň upozornil, že to ale neznamená, že k dohodě při rozhodování nemohou přihlížet.

Důvodů pro neschválení je podle soudce vícero. Prvním je, že nestačí jen prohlášení právnické osoby. "Muselo by být spojené s prohlášením fyzické osoby, k níž je přičítán skutek," řekl soudce. Obžalovaní za Metrostav to ale u soudu opakovaně odmítli.

Dalším důvodem k neschválení dohody podle soudce je, že návrh zakládá presumpci viny u dalších osob. Pokud by senát takovou dohodu uznal, tak by to v této fázi líčení znamenalo vyloučit tyto obžalované do samostatného řízení s jiným trestním senátem, což by pro ně znamenalo další výrazné prodloužení soudního řízení.

Podle soudce navíc dohoda o vině a trestu má smysl v době zahájení řízení, a ne na konci dokazování, v níž je tato kauza. "Má význam právě proto, aby nebylo celé složité dokazování," uvedl Pachner. Zároveň poukázal na to, že zmocněnkyně Metrostavu protiprávní činnost této firmy u soudu dosud opakovaně odmítala.

Mluvčí skupiny Metrostav Radim Mana na dotaz ČTK uvedl, že soud pouze konstatoval, že se dohodou o vině a trestu zabývat nebude. "Trestní řízení nadále probíhá, a proto ho nebudeme v tuto chvíli blíže komentovat," dodal mluvčí.

Půta dohodu označil za vzájemně výhodný obchod mezi státním zástupcem a Metrostavem. "Tato dohoda by Metrostavu za směšný trest otevírala cestu k veřejným zakázkám a státnímu zástupci by pomohla po deseti letech uspět s obžalobou a vydávat svou práci za úspěšnou," uvedl hejtman.

Metrostav a jeho dceřiná firma Metrostav Infrastructure uzavřel se státním zástupcem dohodu, jež se týká bodu obžaloby 6.3., tedy včetně obvinění z předání úplatku 530.000 korun Půtovi, což hejtman opakovaně odmítá. Státní zástupce, který dohodu uzavřel, už tuto kauzu na starost nemá. Nový zatím určený není, na jednání v tomto týdnu se státní zástupci střídali.

Soud obsah dohody nezveřejnil. Obhájce Půty už dříve uvedl, že trest navržený státním zástupcem pro obě stavební firmy je pokuta zhruba 55 milionů korun a zákaz plnění veřejných zakázek nebo účasti ve veřejné soutěži na tři roky. Jde o souhrnný trest za aktuální soudní případ a všechny předešlé soudní případy, ve kterých byly společnosti Metrostav a Metrostav Infrastructure odsouzeny.

Korupční kauza je spojená se dvěma projekty liberecké společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) v Liberci z let 2012 až 2014 téměř za 100 milionů Kč. Obecně prospěšná společnost na ně chtěla čerpat evropské dotace, vyplaceno nebylo nic. V případu bylo postupně obžalováno 13 lidí a pět firem.

Metrostavu se týká rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů, kterou tato firma dělala. Metrostav čelí obvinění, že zakázku s příslibem 55milionové evropské dotace zmanipuloval a předražil ve svůj prospěch.

Dva pracovníci Metrostavu navíc u soudu čelí obvinění, že upláceli hejtmana. Peníze měl Půta dostat za to, že jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod zajistí zachování rekonstrukce kostela v dotačním programu a změnu financování na průběžné, neboť evropské peníze měly být původně vyplaceny až po dokončení oprav. Půta i pracovníci Metrostavu korupční jednání u soudu také opakovaně odmítali.

čtk