Stát asi nepomůže Liberci s odstraňováním škod po přívalových deštích z léta

06. 10. 2021 | 16:29

Stát nejspíš nepomůže Liberci s odstraňováním škod po přívalových deštích z letošního léta. Novinářům to dnes řekl primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj). Městu v červenci deště poničily majetek za téměř 240 milionů korun, největší škody napáchaly na silnicích. Zámečník pak na konci července po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) řekl ČTK, že od premiéra získal příslib pomoci v podobě vypsání dotací na obnovu veřejného majetku. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) ale nakonec podle primátora slibovaný dotační program nevypíše.

liberec boure2
Foto: Artur Irma

"Teď jsme se dozvěděli i písemně - mám to v e-mailech, že peníze nejsou, že program nebude vyhlášen. Takže jsem z toho trošku rozladěn, když to řeknu diplomaticky," řekl dnes novinářům primátor. Podle něj příslib pomoci dostali v červenci při jednání s premiérem, na němž byl i náměstek z MMR. "Bylo tam jasně řečeno, že peníze budou," dodal primátor.

Náměstkyně primátora Radka Loučková Kotasová (ANO) uvedla, že podle informací od MMR nejsou peníze pro slibovaný dotační program pro Liberec kvůli škodám, které v červnu způsobilo tornádo a bouře na jihu Moravy a na Lounsku. "Napsali, že dotační titul číslo jedna, který se týká tornáda, dokonale vyčerpal veškeré finanční prostředky, které měli na MMR k dispozici. Museli tam přealokovávat, co šlo. A ten dotační titul číslo dva, pod který bychom spadali, je prostě na nule," řekla Loučková Kotasová. Podle ní ale z dopisu také plyne, že se MMR snaží nějaké další peníze pro tento program získat. "Já tam pořád vidím jiskřičku naděje, ale jsem z toho také smutná, to musím samozřejmě říci," dodala.

V sobotu 17. července napršelo v průběhu několika hodin v Liberci místy téměř 100 milimetrů srážek, tedy 100 litrů na metr čtvereční. Ve stotisícovém městě přívalové srážky největší škody působily v oblasti Harcova, Lidových sadů, Ruprechtic, Ostašova a Karlinek. Zmírnit dopady dešťů na město pomohla přehrada Harcov, když z ní odtékalo méně vody, než do ní přitékalo. Hladina se kvůli tomu zvedla o více než metr a půl a voda zcela zaplavila i promenádní cestu kolem přehrady.

Radnice škody na silnicích vyčíslila na více než 150 milionů a do nejnutnějších oprav vydala 8,5 milionu korun. Na dalších více než 32 milionů spočítalo město škody na lesních cestách a za 30 milionů v areálu zoo, kde byla nejvíce poškozena hráz Labutího jezírka.

V Libereckém kraji byl Liberec v sobotu 17. července přívalovými dešti a záplavami zasažen nejvíce, v noci na neděli to pak bylo hlavně Českolipsko. Bez Liberce ostatní obce v kraji škody vyčíslily na více než 90 milionů korun. Zasaženy byly okrajové části České Lípy, Kunratice u Cvikova, Lindava, Svitava, Cvikov nebo Velenice.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace