Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Technické muzeum v budoucnu o část prostor přijde, Liberec petici s 3000 podpisy nevyhověl

29. 07. 2024 | 12:21

Technické muzeum v Liberci, které provozují nadšenci v areálu bývalého výstaviště, v budoucnu asi o část svých prostor přijde. U vedení města neuspělo s petici podepsanou více než 3000 lidmi, aby při vytváření územní studie podporovalo zachování současného rozsahu muzea.

techmuzeumtechniky4irmaTOP
archivní foto Artur Irma

Náměstek primátora Adam Lenert (ANO) ČTK sdělil, že ve zpracovávané územní studii chce město zachovat koncepci představenou veřejnosti, to znamená, aby část areálu měla smíšenou funkci včetně bydlení.

"My jsme se rozhodli, že tu petici vezmeme jako námitku. Pořizovatel územní studie ji bude vyhodnocovat a ještě s Technickým muzeem budeme jednat. Ale každopádně chceme zachovat (v územní studii) ten mix," řekl Lenert.

Liberec si nechává zpracovávat územní studii pro desetihektarovou oblast ohraničenou městským bazénem, střední průmyslovou školou, křižovatkou zvanou Zlatý kříž a Štefánikovým náměstím u kasáren. V minulosti se toto území proslavilo zejména Libereckými výstavními trhy, které mívaly až 600.000 návštěvníků. Jako výstaviště už ale tato oblast minimálně 15 let neslouží.

Technické muzeum v nevyužívaném areálu začalo působit před deseti lety. Původně bylo v jednom pavilonu a postupně se rozšířilo do dalších. Prakticky tak nyní zabírá většinu území bývalého výstaviště. Podle návrhu studie se pro muzeum počítá se zachováním dvou pavilonů, které jsou podél Masarykovy ulice, a nahrazením severních pavilonů B až D novými domy. Podle Lenerta ale není vyloučeno, že i ty by v budoucnu mohlo muzeum částečně využívat. "V té části bydlení může být v dolních prostorech část Technického muzea, popřípadě výstavní plochy," dodal náměstek. I tak by se ale plocha muzea zmenšila.

Vedení města už dříve uvedlo, že schválení územní studie podle navrženého konceptu by na rozsah expozic Technického muzea nemělo mít žádný vliv minimálně do roku 2034. "Určitě se tam příštích deset let nic bourat nebude," uvedl před měsícem při veřejném projednání studie primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj). Náklady na částečnou přestavbu výstaviště odhaduje na stamiliony.

čtk