Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

ÚOHS uložil firmě Bazén Liberec pokutu kvůli zakázce na výměnu filtrů v bazénu

09. 10. 2024 | 18:19

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal městskou firmu Bazén Liberec pokutou 140.000 korun. Uložil ji kvůli šestimilionové zakázce na dodávku a výměnu filtračních zařízení pro městský plavecký stadion. V rozporu se zákonem ji provozovatel bazénu zadal jako veřejnou zakázku malého rozsahu, vyplývá z rozhodnutí, které úřad zveřejnil na svém webu. Původně dostal Bazén Liberec pokutu 150.000 korun, v odvolacím řízení ji ale o 10.000 Kč snížil svým rozhodnutí předseda ÚOHS.

bazenLBreklamní
Ilustrační foto

Radní města a jednatel firmy Bazén Liberec Robert Korselt (TOP 09) dnes ČTK řekl, že šlo o manažerské rozhodnutí. "A jsem přesvědčený, že bylo správné," řekl.

Městská společnost zakázkou loni řešila havarijní stav dvou z pěti filtrů padesátimetrového bazénu. "Proto jsme udělali standardní poptávkové řízení a na základě něj vybrali nejvýhodnější firmu. Proti rozhodnutí ÚOHS jsme se odvolávali, nicméně naše argumenty nakonec nepřijal. Osobně to považuji za tvrzení proti tvrzení, nicméně aktuální stanovisko ÚOHS budeme respektovat," uvedl Korselt.

Oprava byla podle něj nevyhnutelná, aby bazén udrželi v provozu do velké dvouleté modernizace zhruba za 900 milionů korun, jež by měla začít v tomto měsíci. "Dnes bychom nicméně na základě stanoviska ÚOHS postupovali jinak, ovšem v té době jsme museli zkrátka přijmout rozhodnutí bez dalšího zbytečného odkladu," dodal Korselt.

Limit pro malé zakázky, u kterých není nutné vypsat zadávací řízení, jsou dva miliony korun pro dodávky a služby a šest milionů pro stavební práce. Městská firma u zakázky za 5,864 milionu postupovala tak, jako by šlo o stavební práce, což byl podle antimonopolního úřadu chybný postup. "Veřejná zakázka obsahovala stavební práce jen okrajově, a proto nebyly jejím základním účelem," uvedl úřad ve zdůvodnění.

Předmětem díla byla podle ÚOHS dodávka a montáž technologie úpravy bazénové vody, která stavbou není. "V čl. 10 smlouvy o dílo je výslovně stanoveno, že součástí veřejné zakázky nebyly žádné stavební práce ani demontážní práce, čemuž odpovídá i čl. 1 smlouvy o dílo, kde stavební práce rovněž zmíněny nejsou," uvedl ÚOHS.

Antimonopolní úřad vycházel i z cenové nabídky, v níž byly jen dva okruhy položek. Minoritní byly montážní práce zhruba za 447.000 Kč bez daně. Na dodávku filtračních zařízení, filtrační náplně, čerpadel, tepelných výměníků, UV lamp či potrubí náleželo přes 5,4 milionu korun bez daně.

čtk