V klání start-upů liberecké univerzity uspěl projekt (A)TOP zaměřený na lidi s atopickým ekzémem
V soutěži start-upů Technické univerzity Liberec uspěl projekt (A)TOP život Inky Teschinské zaměřený na lidi s atopickým ekzémem. Porota ocenila také projekt hydroponického pěstování BeeHydro nebo Ekohaus zaměřený na ekologické praní. V prezentaci se představilo 11 studentských projektů. Letos se v soutěži nevyhlašovalo pořadí vítězů, každý ze šesti porotců zastupujících jednotlivé sponzory vybral svého favorita, jehož nápad se rozhodl podpořit, řekl dnes ČTK mluvčí univerzity Radek Pirkl.
Svým entuziasmem a osobním nasazením zaujala porotce Inka Teschinská, která se od čtvrtého měsíce svého života potýká s atopickým ekzémem a podle ní není o tomto onemocnění v Česku mnoho dostupných informací, přitom jím trpí stále víc lidí. "Prevalence v populaci v průmyslově vyspělých zemích vzrostla za posledních 30 let třikrát, bavíme se tedy o 500.000 dětí s ekzémem a až 700.000 dospělých v České republice," řekla při prezentaci.
Její (A)TOP život má být edukativní platforma, která podává informace o atopickém ekzému na jednom místě. Cílem je budovat také komunitu lidí s tímto syndromem, aby si mohli poskytovat podporu a sdělovat tipy. "Tvořit osvětu, bořit mýty a přinášet info o nebezpečném syndromu Topical Steroid Whitdrawal, které v češtině chybí," dodala ke svým cílům autorka, která už před rokem nápad rozjela na sociálních sítích. Plánuje i přednášky a workshopy, organizovat chce setkávání lidí s ekzémem, nebo ozdravné pobyty u moře. Za projekt získala cenu Ekonomické fakulty TUL ve výši 30.000 Kč a k tomu 50.000 Kč od společnosti Škoda Auto.
Cenu Nadace Preciosa spojenou se šekem na 30.000 korun si odnesli Kateřina Blatoňová a Lukáš Veselý za svou vizi hydroponického pěstování BeeHydro. "Už nyní pěstujeme microgreens a prodáváme je v mističkách do Lipo.ink (Libereckého podnikatelského inkubátoru), na krajský úřad i do liberecké nemocnice a několika podniků v Liberci, kde je používají pro přípravu pokrmů," řekla k projektu Blatoňová. Microgreens je zelenina, která se sklízí ve fázi děložních listů nebo ve chvíli, kdy objevují první listy pravé. Do budoucna chtějí podle ní nabídku rozšířit také o mátu, meduňku, salát a další zeleninu.
Hydroponické pěstování v živném roztoku bez půdy má podle autorů projektu mnoho výhod, nabídnout proto chtějí i plně automatický hydroponický set na bylinky pro domácnost. "Jednou za měsíc doplníte vodu a hnojivo, které vám dodáme, a pak už systém funguje bezúdržbově, jen sbíráte úrodu. Roztok se bude automaticky doplňovat hnojivem ze zásobníku podle údajů naměřených pH senzory. A celé to bude napojené na mobilní aplikaci," popsal fungování domácí pěstírny Veselý.
Ekologičtější praní nabízí projekt Ekohaus, za který získala Petra Doubková 25.500 korun od Libereckého podnikatelského inkubátoru. Do života uvedla prací prostředek v papírku. "Papírek s účinným prostředkem se v pračce rozpustí a nezůstanou po něm žádné stopy, jen čisté a voňavé prádlo. Hodí se rodinám, těm, co nemohou nosit těžké náklady jako třeba senioři nebo těhotné, uvítat by ho mohli i čeští kempaři," řekla Doubková, která původně kanadský nápad na český trh přinesla. Cenově je podle ní prostředek srovnatelný s klasickými prášky a gely, v přepočtu ale zákazník kupuje o 98 procent menší váhu, protože nepotřebuje žádné plastové obaly.
čtk