Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V knihovně si lze vypůjčit hudební nástroje a otestovat si, jak se na ně hraje. Stačí k tomu dvě ruce

15. 06. 2024 | 18:55

V hudebním oddělení liberecké knihovny si nově můžete vyzkoušet hru na elektrickou i basovou kytaru, bicí soupravu i digitální klavír se zvukem do sluchátek. Využít je můžete zdarma a bez nutnosti registrace. Veškeré vybavení vám půjčíme na místě, s sebou stačí jen zdravé ruce. 

kytara
ilustrační foto

Službu nabízí Krajská vědecká knihovna v Liberci od 1. 5. 2024 a je určena všem milovníkům hudby a hry na hudební nástroje. Kromě digitálního klavíru, který je k dispozici již řadu let, na návštěvníky nově čekají i elektrická a basová kytara a elektronická bicí souprava – vše se zvukem do sluchátek, zatím určené pouze k individuálnímu hraní.

Vyzkoušet si je může každý zcela volně a zdarma v provozní době knihovny. Není nutná registrace do knihovny, nepotřebujete žádné vlastní vybavení, paličky i sluchátka vám půjčíme. Zkušební provoz zatím ukazuje, že se tato služba setkala s příznivým ohlasem.

„Krajská vědecká knihovna dlouhodobě rozšiřuje svou nabídku mimo knižní výpůjčky a lidé tyto služby vítají a bohatě využívají. Knihovna se tak stává kulturním stánkem širokého záběru,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kromě hudebních nástrojů pro vás liberecká knihovna připravila ještě další novinku. „V současné době nabízí knihovna řadu zajímavých zvukových knih a hudebních záznamů na CD. Zároveň přibývá lidí, kteří si je již nemají doma na čem přehrát – i když by chtěli. Nově proto nabízíme také půjčování tzv. discmanů,“ vysvětluje PhDr. Dana Petrýdesová, ředitelka knihovny. Nabízené přehrávače přečtou běžná zvuková CD i ta se zvukem ve formátu MP3. Je možné si je připojit do sluchátek, ale zvládají i hlasitý poslech. Pamatují si místo, kde byl poslech přerušen, což ocení zejména posluchači dlouhých audioknih. Přístroje se půjčují bez tužkových baterií, je tedy nutné použít baterie vlastní. Obě tyto novinky lze vyzkoušet ve 4. patře v Hudební knihovně.

A věděli jste, že Vám v knihovně půjčíme i tablety a čtečky e-knih? O tuto službu můžete požádat ve studijním oddělení liberecké knihovny.

Veškeré informace ke službám knihovny najdou zájemci na webové stránce www.kvkli.cz.

TZ KVK/Kateřina Šidlofová