Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V Liberci pokračuje soud, v němž je obžalován i hejtman. Do pátku třináctého by mohly zaznít závěrečné řeči

09. 12. 2019 | 5:21

V Liberci dnes pokračuje soud v korupční kauze, v níž je obžalován i hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Spolu s ním čelí obžalobě dalších 12 lidí a čtyři firmy. Hrozí jim tresty od pěti do 12 let vězení.

putaSoudJustStráž
archivní foto Artur Irma

Jednání jsou nařízená až do pátku 13. prosince, a pokud nenastanou komplikace nebo obhajoba nebude požadovat doplnění dokazování, měly by v tomto týdnu zaznít i závěrečné řeči.

Jde o kauzu z let 2012 až 2014. Soud se zabývá dvěma libereckými projekty, na něž chtěla získat dotace liberecká obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany (GEPO). Ani na jeden projekt nakonec peníze vyplaceny nebyly. Podstatná část obžaloby se týká takřka dokončené opravy kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun. V kauze soud také posuzuje, zda nebyl spáchán trestný čin při přípravě oddechové zóny v centru Liberce za více než 30 milionů korun. Od její realizace GEPO nakonec ustoupilo.

Půta je v případu obžalován z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby s trestní sazbou od pěti do deseti let vězení. Podle obžaloby měl Půta na úplatcích získat 830.000 korun za to, že jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod zajistí zachování projektu rekonstrukce kostela v evropském programu a změnu financování. Půta obvinění odmítá.

Na svém FB profilu k tomu hejtman LK napsal:  Tento týden proběhne další a doufám, že poslední jednání soudu ve věci rekonstrukce kostela Máří Magdaleny. V této kause jsem více než pět let obviněn a obžalován z činu, který jsem neudělal. Z činu, pro který nebyly za 16 měsíců jednání u soudu předloženy žádné důkazy. Tedy kromě spekulací obžaloby. Naopak důkazy, které se do konstrukce jejího “příběhu” nehodí, jsou obžalobou tak nějak přehlíženy.

Stále věřím ve spravedlnost a také proto zůstávám celých více než pět let vnitřně klidný. To jsem připraven zopakovat i ve své závěrečné řeči, na kterou dojde zřejmě koncem tohoto jednacího týdne. O průběhu soudního jednání vás budu stejně jako v minulosti informovat.

čtk, fb