Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V Liberci silný vítr zastavil lanovku na Ještěd, dnes už nepojede. Od začátku roku stojí už potřinácté

17. 11. 2019 | 15:44

V Liberci silný vítr dopoledne zastavil provoz kabinové lanovky na Ještěd. Dnes už nepojede. V nárazech měl vítr dnes přes 70 kilometrů v hodině, přípustných je 58 kilometrů v hodině. ČTK to řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

lanovkaJeštědwww.cdcz
archivní foto

"Od začátku roku stojíme už potřinácté a tento týden podruhé. Nejezdili jsme ani v pátek," uvedl Štěpán. Nebýt větru byly by dnes podmínky ideální. V Liberci bylo přes den jasno a slunečno. "V neděli na podzim v takových dnech přepravíme 600 až 800 lidí," dodal přednosta.

Lanovku využívají především turisté z Česka, Německa a Polska, z vrcholu hory se jim nabízí výhled na Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory, Český ráj a České středohoří. Loni přepravily kabiny na vrchol 295.000 lidí, šlo tak o druhou nejúspěšnější sezonu od roku 1992, kdy ji využilo 350.000 turistů. Letošní bude horší, na jaře lanovka stála čtvrt roku kvůli výměně pohonu a zabezpečovacího zařízení. "Nebýt toho, tak je jinak sezona srovnatelná s loňskem," dodal Štěpán.

Dvoukabinová lanovka na Ještěd patří mezi nejstarší klasické lanové dráhy, postavena byla v letech 1932 až 1933. Trať je dlouhá 1188 metrů. Dolní stanice je v nadmořské výšce 600 metrů, ta horní pod vrcholem Ještědu o 400 metrů výš. V nejvyšším bodě se kabina dostává 30 metrů nad zem.

čtk