Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Výrobci sirupů a Vratislavické kyselky Kitl stoupl loni obrat o pětinu. Na trh dodal dva miliony lahví

19. 07. 2025 | 5:45

Výrobci sirupů, medicinálních vín a medovin a také Vratislavické kyselky, společnosti Kitl, vzrostl loni obrat o pětinu na 140 milionů korun. Na trh dodala firma dva miliony lahví sirupů a minerálky. Podíl Vratislavické kyselky na prodejích stoupá, pokud to tak půjde dál, mohlo by to letos být půl na půl, řekl ČTK jednatel společnosti a Podnikatel roku 2020 v Libereckém kraji Jan Vokurka.

KyselkaVratMad
archivní ilustrační foto

Za letošní první pololetí stoupl podle něj obrat o čtvrtinu, atakovat by tak mohl 160 milionů korun.

Kitl je ryze českou společností, vyrábět začala v roce 2007. Název je odkazem na postavu legendárního léčitele a doktora Jana Josefa Antonína Eleazara Kittela, který žil a působil v 18. století na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Firma se specializuje na výrobu bylinných a ovocných sirupů, s důrazem na využívání surovin z biologického a k přírodě šetrného hospodářství. Receptury čerpá z dobových regionálních pramenů a inspiruje se historií prověřenými recepty. Novinkou letošního roku je mangový sirup.

Před třemi lety vrátil Kitl na trh Vratislavickou kyselku, jejíž historie sahá do roku 1862, kdy pramen objevil náhodou Karl Skollaude při hloubení studny pro bělírnu látek. Jde o středně mineralizovanou vodu s obsahem sulfátů, hořčíku a také křemíku, díky přirozenému obsahu oxidu uhličitého nemusí být minerálka na rozdíl od většiny minerálních vod na českém trhu uměle dosycena. Minerálka míří jen na tuzemský trh, zatímco sirupy vyváží firma i za hranice.

"Máme odbyt v Německu, na Slovensku, vozíme sirupy až do Austrálie, do Irska. Trochu jiné je to s Vratislavickou kyselkou, kde zůstáváme v regionu a postupně se rozšiřujeme. Nemyslím si, že by kyselka měla být po celém světě, myslím si, že vody se mají vyrábět, prodávat a pít řekněme okolo komína, i když to je docela široký pojem. Naší ambicí určitě není vyvážet Vratislavickou kyselku do zahraničí," dodal Vokurka.

Kitl už zaměstnává 70 lidí a s rostoucí výrobou podle Vokurky také investuje do rozšíření. V minulých dnech dokončila firma novou skladovou halu, původní prostory už kapacitně nestačily. "Pořídili jsme především inspektor lahví. To je zařízení se spoustou kamer, které ty naše vratné lahve, když se vymyjí, musí zkontrolovat, jestli tam skutečně je všechno vymyto a jestli jsou v pořádku, aby se pak mohly naplnit," řekl Vokurka. Loňské investice dosáhly zhruba 20 milionů korun.

Na střeše výrobní haly přibyla solární elektrárna s instalovaným výkonem 100 kilowattů (kW) doplněná o bateriové úložiště. Měla by být podle Vokurky schopna pokrýt až třetinu roční spotřeby firmy. "Bohužel při nedávném blackoutu ještě nebyla v provozu, " poznamenal. Se solárními panely se navíc počítá také na nedávno dokončené skladové hale a v plánu je ještě jedna. Jen na historický lázeňský dům zatím nedošlo, i když architekti už připravují projekt. "Pomalu se k ní přibližujeme," dodal Vokurka.

čtk