Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Výstava o rodu Gallasů vyvolala v Liberci mimořádný zájem, vidělo ji přes 10 tisíc lidí  

29. 02. 2020 | 16:19

Mimořádný zájem vyvolala v Oblastní galerii v Liberci výstava o šlechtickém rodu Gallasů a Clam Gallasů, která po čtvrt roce skončí v neděli. Prohlédlo si ji přes 10.000 lidí, řekl dnes ČTK ředitel galerie Jan Randáček.

galerie gallas  Lázeňská %20kompozice%20všemi%20fotografy%20dávno%20zúročená,%20leč%20stále%20vděčná
Foto: Mad

Podle něj patřila k nejnavštěvovanějším výstavám v téměř sedmdesátileté historii galerie. "Není-li to vůbec nejvíce navštěvovaná výstava," uvedl. I Randáčka překvapilo, kolik lidí si expozici prohlédlo. "Nečekal jsem to. Myslel jsem si sice, že bude zajímat místní, protože má vztah k regionu, že ale bude až takový zájem, tak to ne," dodal. Šlechtický rod spravoval přes 300 let rozsáhlá severočeská panství včetně Liberecka.

Nárůst návštěvnosti byl podle Randáčka patrný třeba o čtvrtcích, kdy se v galerii neplatí vstupné. "Loni na ně chodilo 200 až 300 lidí, teď na volné čtvrtky přišlo třeba i 600 lidí," řekl. Enormní množství lidí bylo i na komentovaných prohlídkách, na jednu jich dokonce přišlo 127. "Obvykle na komentované prohlídky chodí pět až 20 lidí," uvedl ředitel galerie. Výstava podle něj zaznamenala velký ohlas také v sousední Horní Lužici. "Na komentovanou prohlídku v němčině přijelo 80 Němců převážně ze Žitavy a okolí," dodal.

Poslední šanci vidět tuto výstavu mají návštěvníci galerie v neděli. Výstava se zařadila mezi největší, jaké se v galerii konaly. Je na ní 258 předmětů uměleckého řemesla a výtvarného umění. Výstava je věnovaná historií rodu od Matyáše Gallase narozeného v roce 1588 až po sedm dcer posledního mužského člena rodu Františka Clam-Gallase, který zemřel v roce 1930. Členové rodu zastávali řadu významných funkcí, kontakt udržovali třeba s Ludwigem van Beethovenem, Amadeem Mozartem, malířem Josefem Führichem, zasloužili se o založení liberecké čtvrti Kristiánov nebo o rozvoj lázeňství v Libverdě. Příprava výstavy zabrala dva roky, na jejím vzniku se podíleli i pracovníci Národního památkového ústavu, katedry historie liberecké univerzity a Ústavu dějin umění.

Liberecká galerie vznikla v roce 1953 a co do velikosti sbírek je pátou největší v zemi. Má více než 2000 obrazů, přes 16.000 grafik a kreseb a zhruba 3000 plastik a dalších předmětů. Rekordní byl pro galerii rok 2017 s 50.731 návštěvníky, loni jich měla 41.511.

čtk