Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Výstavu k roku 1989 u radnice v Liberci vytvořili studenti, tím se liší od jiných expozic věnovaných sametové revoluci

04. 11. 2019 | 14:30

Velkoformátové fotografie, které připomínají dění v Liberci po 17. listopadu 1989, jsou ode dneška na náměstí před radnicí v Liberci. Autory konceptu výstavy jsou studenti. "Od začátku to byl záměr, aby to nebyl pohled náš, ale generace, která revoluci nezažila," řekl dnes ČTK Tomáš Hasil za spolek G300, který ve spolupráci s radnicí výstavu pořádá.

listopad4
Výstava k roku 1989 u radnice v Liberci, foto: Artur Irma

Právě tím se podle náměstka primátora Ivana Langra (SLK) liší od jiných výstav věnovaných sametové revoluci. "Po celé republice podobných výstav fotografií najdeme velké množství, ale nejsem si jistý, zda najdeme nějakou, kterou by připravily děti, které v roce 1989 nebyly na světě a nemají hodnoty z listopadu 89 dostatečně navnímané. A právě tou prací na výstavě se jim to může velmi snadno dostat pod kůži," uvedl náměstek.Výstava k roku 1989 u radnice v LiberciDo projektu se zapojili současní i bývalí studenti střední školy designu interiéru v Liberci - Kateřinkách, podle Hasila vybírali asi z pěti návrhů. Vyhrál koncept bratrů Devátých. "Chtěli jsme vnést do výstavy fotografií určitý charakter a určitý symbol, takže jsme se inspirovali českou vlajkou a celkově rozložení je do klínu české vlajky," uvedl Jiří Devátý. Každý panel s fotografiemi tvarem připomíná písmeno V, jeden ze symbolů sametové revoluce. Na jedné straně panely vytvářejí nápis Svoboda a na druhé datum 17.11.1989.Výstava k roku 1989 u radnice v Liberci, foto: Artur IrmaPodle Devátého se snažili zapojit i další symboly spojené se 17. listopadem. Proto jedna strana s panely začíná snímkem Jana Opletala zastřeleného v roce 1939, kdy následné represe ze strany fašistů vůči českým studentům stály za vznikem Mezinárodního dne studentstva. Druhá strana začíná Janem Palachem, který se upálil v lednu 1969 na protest proti rezignaci lidí na vývoj společnosti po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. "Klín se sbíhá do symbolu 17. listopadu 1989, tedy Václava Havla," dodal Devátý, který se narodil sedm let po sametové revoluci. Díky práci na výstavě ví o událostech před 30 lety více. "Můj pohled na revoluci se prohloubil a znám i konkrétní souvislosti, které vedly k revoluci," dodal.Výstava k roku 1989 u radnice v Liberci, foto: Artur IrmaNa výstavě je přes 20 fotografií, jejich autory jsou hlavně Milan Drahoňovský a Petr Šimr, jsou tam i snímky z ČTK. "Některé snímky jsou známé a některé ne. Vybírali jsme z 2000 fotografií," dodal Hasil. Výstava záměrně začala podle něj v předstihu, aby si ji mohlo prohlédnout co nejvíce lidí. Denně jich přes náměstí projde asi 4000, výstava potrvá do 19. listopadu.

čtk