Z ulic Liberce zmizela za jediný rok téměř stovka vraků i jinak nezpůsobilých aut

12. 01. 2022 | 14:29

Z Liberce loni zmizela drtivá většina autovraků a nepojízdných aut, bezmála 100. Přísnější postup vůči jejich majitelům umožnila novela zákona o pozemních komunikacích. Náměstek primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj) dnes ČTK řekl, že autovraků na městských komunikacích je aktuálně jen několik, v minulých letech jich bývalo až 120. "Čas od času se nějaký nový objeví," dodal.

auto odtah1 50640947642 2c273ba236 o
Foto: LB

Problémy s autovraky byly ve stotisícovém městě dlouhodobé, kvůli komplikované legislativě ale radnice dokázala v letech 2019 a 2020 zlikvidovat jen dva. Situace se změnila loni po změně zákona. "Vloni jsme mohli poprvé naplno využít síly této novely a nechat efektivně likvidovat desítky vraků i jinak nezpůsobilých vozidel, která zabírají místa ostatním motoristům a hyzdí prostředí. Je třeba rozlišovat, co jsou úplné vraky a co vozidla bez STK, které se později vraky stanou. Nicméně obojí nemá v ulicích co pohledávat," uvedl Šolc.

Foto: LB Z 31 loni evidovaných vraků 12 odstranili sami vlastníci po výzvě úřadu, 16 nechalo město odtáhnout a u zbylých tří čeká radnice až vyprší legislativní lhůty. Výrazně ubylo i aut bez STK, i když navenek některá jako vraky nevypadají. "Nicméně ani ona nejsou způsobilá k provozu, a tudíž nemají na komunikaci co pohledávat. Jejich vlastníky proto vyzýváme k nápravě, aby si STK dodělali. Jinak je čeká stejný proces odstranění jako u vraku. Podobných výzev jsme v roce 2021 odeslali celkem 64, přičemž v 52 případech je vlastníci vyřešili sami. Ostatní jsme nechali odtáhnout,“ dodal náměstek.

Foto: LBčtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace