Zachytávání dešťové vody ve školce v Ostašově je pilotní projekt. Podobně by se mělo postupovat u dalších městských budov

09. 06. 2020 | 6:00

AKTUALIZOVÁNO: Zachytávání dešťové vody, snížení rizika záplav a zlepšení hospodaření s vodou plánuje liberecká radnice pro opravovanou mateřskou školu v Ostašově. Pro páté největší město v zemi jde o pilotní projekt. Podobně chce radnice stotisícového města řešit využívání dešťové vody také u dalších městských budov.

déšt
ilustrační foto

"Byla bych ráda, aby to bylo standardem, pokud budeme realizovat nějaké rekonstrukce nebo tam, kde to bude dávat smysl," řekla novinářům náměstkyně primátora Radka Loučková Kotasová (ANO).

Pro ostašovskou školku radnice plánuje vybudování tří retenčních nádrží za 2,3 milionu korun. Pokusí se na ně získat evropskou dotaci, jež by měla pokrýt většinu nákladů. V případě, že uspěje, chce město nádrže vybudovat do února příštího roku. Svedena do nich bude dešťová kanalizace z budov školky a voda z velkých zpevněných ploch. Vybudování nádrží by mělo pomoci i ochránit Ostašovský potok před zahlcením srážkovou vodou z přívalových dešťů, nádrže by měly přebytečnou vodu zadržet. "Potom bude pozvolna odčerpávána do Ostašovského potoka," uvedla náměstkyně. Zadržená voda se bude využívat také k zalévání zahrady školky.

Foto: FB Liberec.cz

Mateřská škola Pastelka v Ostašově je kvůli rekonstrukci, která začala na konci března, prázdná. Vzhledem k rozsahu prací se děti do své školky vrátí, až bude vše hotové. Část dochází do provizorně vytvořené školky v budově ZŠ Ostašov v Žákovské ulici a část do školky v Machníně v Heřmánkově ulici. Práce bezmála za 59 milionů korun umožní zvýšit její kapacitu o 39 na 96 míst. Díky modernizaci tam vznikne i jedno oddělení pro děti mladší tří let. Práce by měly skončit do ledna příštího roku. Dělníci postaví nový pavilon a zároveň budou částečně rekonstruovat i původní budovu.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace