Zastupitelé Liberce schválili záměr převést zoologickou a botanickou zahradu na kraj. Výměnou za dva "důchoďáky" a "azylák"

26. 02. 2021 | 5:00

Zastupitelé Liberce ve čtvrtek v noci schválili zatím pouze záměr převést na Liberecký kraj zoo a botanickou zahradu, jež mají nadregionální význam. Město by naopak mělo převzít dva domovy seniorů a azylový dům, jež jsou ve městě. Podle náměstka primátora Ivana Langra (Starostové pro Liberecký kraj) ale nic napevno dojednané není. "Jde o mandát, aby mohlo s krajem jednat," řekl.

zooNoc2žirafy
archivní foto Artur Irma

Za nejlepší variantu osobně považuje, pokud by si město a kraj na své příspěvkové organizace vzájemně pouze finančně přispívaly. "Ze strany kraje ale nevidím vůli o ní jednat," uvedl. Dalšími možnostmi podle něj je dojednat výměnu organizací bez podmínek nebo s nějakými doplňkovými.

Opozice tradičně hýřila nápady, aby si město tyto turistické magnety, "rodinné stříbro", ponechalo v režii, aniž řešila, za co. Náměstek primátora Jiří Šolc (SLK) velmi zřetelně zmínil, že všechny nadregionální instituce, jichž je krajský Liberec plný, začínají být nad jeho finanční možnosti. Jaromír Baxa (LOL) proto navrhl, kde ušetřit. Zcela vážně pohovořil o tom, aby se ze ZOO stal pouze zookoutek, jeho povoz bude levnější a na uvolněných plochách může být park.

To už David Nejedlo (SLK), zastupitel a ředitel ZOO, nevydržel a proti podobným námětům znevažujícím světové a evropské renomé liberecké zoologické zahrady se ohradil s tím, že nejstarší česká ZOO potřebuje investice v řádech stamilionů, což je nad síly každého stotisícového města. Podfinancování řeší všechny české zoo, protože vícezdrojové financování (30% město, 30% kraj a 40% stát) nikdy nevešlo v platnost.

Pokud se směna příspěvkových organizací uskuteční bez dalších podmínek, Liberec ročně ušetří desítky milionů korun. Podle primátora Jaroslava Zámečníka (SLK) to ale není důvod, proč chtějí výměnu provést. Argumentoval tím, že zhruba 70 až 80 procent návštěvníků zoo jsou mimoliberečtí a to samé platí i pro botanickou zahradu. "A 80 procent obyvatel domovů (seniorů) jsou naopak Liberečtí," dodal. Loni dostaly obě zahrady od města dohromady na provoz a odpisy skoro 81 milionů, kraj svým dvěma domovům seniorům v Liberci a azylovému domu Speramus dal v součtu přes 18 milionů.

Zoo má účetně hodnotu přes 500 milionů korun, botanická zahrada zhruba 233 milionů. Liberec by měl v případě uzavření výměny naopak získat největší domov seniorů v kraji, který je ve Františkově. Jeho účetní hodnota je 400 milionů a o 200 klientů se stará 138 zaměstnanců. V domově seniorů ve Vratislavicích mají 97 lůžek pro klienty a pracuje tam 72 lidí. Účetní hodnota tohoto domova je zhruba 110 milionů a Azylového domu Speramus šest milionů.

Liberecká zoo je nestarším tuzemským zařízením svého druhu, vznikla v roce 1904. Je nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Libereckém kraji, před koronavirovou krizí ji ročně prošlo až 400.000 lidí. Také botanická zahrada je nejstarší v zemi. Loni na svém místě oslavila už 125 let, založena byla ale už v roce 1876. Zahradu ročně navštíví kolem 60.000 lidí.

čtk, uba

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace