Zoologická a Botanická bude patřit pod kraj, dva domovy pro seniory pod Liberec. Největší směna majetku je u konce

25. 11. 2021 | 18:43

Liberečtí zastupitelé dnes, po nikam nevedoucí jalové diskusi v režii opozice - LOL a Změny, schválili směnu majetku mezi městem Liberec a Libereckým krajem dohromady za téměř tři čtvrtě miliardy korun. Liberecký kraj by měl od Nového roku převzít od města zoologickou a botanickou zahradu, na oplátku Liberci daruje domovy seniorů na Františkově a ve Vratislavicích nad Nisou.

ZOOnovýVchodMad
Vchod do ZOO bude sloužit tak jako dosud. Foto: Mad

Liberečtí zastupitelé bod, který opozice chtěla opět odložit, nejlépe až za komunální volby, které jsou za rok, přijali 23 hlasy, kompletní opozice byla proti (7 přítomných) a dva zastupitelé se zdrželi. Nesmyslný byl i návrh, aby se se směnou počkalo do doby, kdy vláda schválí vyšší daně z RUD pro obce a města, čímž by potřeba převádět majetek na kraj pominula.

To by ovšem znamenalo, že se transakce neuskuteční nikdy, resp, někdy, protože vláda se aktuálně k žádnému rozdávání, resp. přerozdělování peněz z rozpočtového určení daní nechystá. Rozpočet státu je vydrancovaný natolik, že je třeba v první řadě začít s resuscitací státní pokladny.

Liberečtí zastupitelé nakonec schválili převod majetku zoo a botanické zahrady v účetní hodnotě přes 700 milionů korun na Liberecký kraj. Naopak darem získá radnice dva domovy seniorů na Františkově a ve Vratislavicích v účetní hodnotě zhruba za půl miliardy korun. Dnes schválený převod majetku završil dohodu města s krajem, že si vymění zřizovatelská práva ke čtyřem organizacím. Od 1. ledna 2021 bude nejstarší zoo a nejstarší botanická zahrada v zemi patřit pod kraj, naopak město bude provozovat oba domovy seniorů pro 300 klientů.

Náměstek primátora Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj) dnes zopakoval, že hlavním důvodem pro směnu je význam organizací. Zoo a botanická mají nadregionální a většina návštěvníků je mimolibereckých. "Poměr tam je (v procentech) 70:30, možná 80:20," uvedl Langr. Naopak klienti domovů seniorů jsou hlavně obyvatelé města.

Zoo si od směny také slibuje, že jí pomůže v rozvoji, na který město nemá peníze. Zahrada investičně živoří minimálně posledních deset let. Ředitel zahrady David Nejedlo odhaduje, že na investice by mohli získat během deseti let kolem půl miliardy korun. Z toho polovinu by měl dát Liberec. V rámci směny se radnice zavázala, že dalších deset let bude na investice do zoo posílat každoročně 25 milionů korun. I proto je opozice dlouhodobě proti této směně. "Existuje mnohem jednodušší řešení, že by kraj přispíval dotacemi na investiční rozvoj zahrad," řekl dnes Josef Šedlbauer, opoziční zastupitel za Změnu pro Liberec. Jednání vedení města označil za selhání, podle něj mělo vyjednat s krajem lepší podmínky.

Směna ale pomůže Liberci finančně. I když se bude dál finančně podílet na rozvoji obou zahrad, ušetřit by mělo město kolem 35 milionů korun ročně. Letos od radnice dostala zoo na provoz a odpisy kolem 61 milionů korun a botanická zahrada skoro 17 milionů, kraj na provoz obou domovů důchodů vydal přes 18 milionů.

V podmínkách dohody Liberce a kraje je, že bezúplatně převáděné majetky budou nadále používané k původnímu účelu. Pokud tomu tak nebude, může druhá strana od dohody odstoupit a požadovat navrácení majetku. Stejně tak je v návrhu smluv zákaz zcizení na 20 let, kdy nemovitosti nesmí být dál prodané ani darované. Opozice se ale obává toho, že ustanovení jsou neurčitá a v budoucnu může být problematické jejich vymáhání. Zastupitel Jaromír Baxa (LOL) dnes neúspěšně navrhoval, aby zastupitelé navržené smlouvy převodu neschválili, ale nechali vypracovat nové, které by tyto nedostatky odstranily. Vadilo mu také, že na kraj by měl přejít i majetek, který zoo spravuje, ale má jen lokální funkci. Jde hlavně o dětský koutek a budovu Lidových sadů s tanečním sálem a Experimentálním studiem.

lo, čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace