Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Cvičná nehoda při přistání malého letadla prověřila akceschopnost jednotek na Českolipsku

24. 10. 2019 | 10:57

K nahlášené nehodě letadla na českolipském veřejném vnitrostátním letišti Lada vyjely ve středu odpoledne tři jednotky hasičů. Při přistávání na dráze pilot nedokončil přistávací manévr z důvodu zdravotní indispozice zachytil křídlem o ohrazení letištní plochy a došlo k poškození letadla a velkému úniku leteckého paliva.

hasiči letadlo 1 received 416465969247125
Foto: HZS LK

Naštěstí se jednalo o prověřovací cvičení, které mělo za úkol prověřit akceschopnost a činnosti jednotek při záchraně osoby z kokpitu letadla a také komunikaci velitele zásahu s vedoucím letového provozu.

Po příjezdu hasičů na místo bylo průzkumem zjištěno, že se jedná o malé sportovní letadlo Cessna 172. Jednotky na místě provedly vyproštění pilota ze stroje, metodicky jej předaly do péče zdravotníků a dále vytyčily nebezpečnou zónu vzhledem k velkému úniku paliva. Místo úniku bylo pokryto těžkou pěnou. Celé cvičení bylo ukončeno prohlídkou areálu letiště, jednotlivých typů zde dostupných letadel a ukázkou nouzové manipulace s letadly.

Za zapůjčení letadla a poskytnutí prostoru letiště děkujeme Aeroklubu Česká Lípa.

Zúčastněné jednotky: HZS LK - stanice Česká Lípa, JSDHO Česká Lípa, JSDHO Česká Lípa – Dobranov

HZS LK/Radka Kostelňáková