Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Hasiči bojovali několik hodin s ohněm ve skalnatém terénu u obce Noviny na Českolipsku

31. 08. 2019 | 14:21

Desítky hasičů bojovaly několik hodin s ohněm v těžko přístupném terénu u obce Noviny pod Ralskem na Českolipsku. Les mezi skalami na kopci vzplál v pátek kolem půl osmé večer, zásah pak museli hasiči přerušit a pokračovali dnes. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů poplachu. Po poledni požár v blízkosti zříceniny hradu Ralsko lokalizovali. ČTK to řekl řídící důstojník českolipských hasičů Jan Soušek.

"Na kopci zůstala samonosná nádrž s vodou z preventivních důvodů," uvedl Soušek. Místo předají po úplném dokončení zásahu hasiči k dohledu vlastníkovi, což jsou Vojenské lesy a statky ČR.

Ohnisko požáru se nacházelo v nebezpečném místě, ve srázu, skalnatém terénu. Na místo se dnes sjeli hasiči ze širokého okolí. Pomáhal vrtulník, který patnáctkrát vyletěl nad terén a shodil ze speciálního vaku na oheň vodu. Požár nebyl podle Součka rozsáhlý, hořelo ale v místě, kam se lze jen těžko s technikou dostat. Při zásahu se nikdo nezranil.

Mluvčí hasičů Libereckého kraje Lucie Hložková uvedla, že požár se rozšířil na plochu zhruba 70 krát 40 metrů a na místě zasahovalo 18 jednotek hasičů. Čerpací stanoviště pro vrtulník zřídili dobrovolní hasiči, kteří vak plnili. Zabránit rozšiřování požáru se hasičům podařilo krátce před 13:30.

čtk