Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Hasiči museli odstraňovat překážky z rozbouřených toků, zapojili se i potápěči

112
22. 06. 2020 | 6:10

Monitoring vodních toků na Frýdlantsku, které se o víkendu rozvodnily, budou muset hasiči provádět i nadále. "Postupně se začnou rozebírat protipovodňové hráze z pytlů s pískem, gumových vaků a speciálních napouštěcích van. Také začne úklid komunikací a po opadnutí hladiny řek a spodních vod dojde i na odčerpání zaplavených sklepů a suterénů. Úklidové práce budou trvat ještě řadu dní," uvádí zastupující tiskový mluvčí HZS LK David Kořínek.

povodPotap1
Toto foto + fotogalerie: HZS LK

Po nočním uklidnění povodňové situace ze soboty na neděli a poklesnutí hladin vodních toků došlo během neděle na řekách Řasnice a Smědá k překročení III. stupně povodňové aktivity. Naštěstí již vodní hladina nedosahovala takových hodnot jako předchozí den. 

Nedělní činnost dvaceti jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů zahrnovala monitorování vodních toků, čištění koryt řek, kontrolu protipovodňových opatření, zjišťování potřeb občanů zasažených mimořádnou událostí, distribuci pitné vody, rozvážení humanitární pomoci, čištění komunikací a zjišťování škod na majetku.

Oblast Frýdlantského výběžku byla rozdělena na čtyři úseky: Višňová, Frýdlant, Raspenava a Hejnice s Bílým Potokem. V každém úseku byl starostům k dispozici styčný důstojník HZS LK pro nasazení sil a prostředků v území. Včerejší porucha na úpravně pitné vody v Bílém potoce se podařila opravit a občané tak mají opět zajištěnou pitnou vodu z vodovodního řádu.

Ve Frýdlantském výběžku v neděli zasahovalo celkem 35 jednotek požární ochrany. Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje si vyžádal mezikrajskou výpomoc ze středočeského kraje a od Záchranného útvaru HZS ČR. Tato výpomoc obnášela nasazení speciální techniky nákladních vozidel pro evakuaci osob a speciálních cisteren na pitnou vodu. V celém území dále probíhala velmi dobrá spolupráce se Zdravotnickou záchrannou službou LK, Českým červeným křížem, Vodní a potápěčskou záchrannou službou  z Liberce a Policií České republiky.

Foto: FB VPZSFoto: FB VPZS

Vodní a potápěčská záchranná služba pracovala na zprovoznění komunikace Ves - Černousy - Filipovka. Došlo k odstranění naplavených překážek z komunikace pro bezpečný průjezd hasičských vozů a zprůtočnění propustků, uvedla VPZS na svém facebooku.

HZS/David Kořínek

Začíná úklid a sčítání škod

Situace v Libereckém kraji se v neděli večer uklidnila, na většině míst přestalo pršet, řeky pomalu klesají. Většina toků na Frýdlantsku se už vrátila do normálu, stav ohrožení stále platí na Smědé ve Višňové, v Předláncích už řeka klesla na druhý stupeň. Na Řasnici ve Frýdlantu už platí jen první povodňový stupeň. Ten podle Povodí Labe zůstává také na Kamenici v Plavech na Jablonecku a na Jeřici v Mníšku na Liberecku. Lužická Nisa v Liberci už je v normálu.

Nejhorší je stále situace v oblasti Višňové a Černous, kde rozvodněná Smědá zatopila louky a zahrady, pod vodou zůstává i silnice z Višňové na Černousy. "Nikoho dnes ale nebylo nutné evakuovat, lidé zůstali doma," řekl ČTK starosta Višňové Tomáš Cýrus (Pro naši obec). Smědá po poledni ve Višňové kulminovala na 249 centimetrech. V Předláncích dosáhla 266 centimetrů, v sobotu tam ale měli ještě zhruba o 20 centimetrů vody víc.

V Libereckém kraji spadlo za poslední tři dny přes 200 litrů vody na metr čtvereční. Nejsilnější srážky naměřila stanice v Bílém Potoku v Jizerských horách, kde spadlo za pátek až neděli téměř 275 milimetrů srážek. V městech a obcích už začali pomalu uklízet, do toho hlavního úklidu se ale podle frýdlantského starosty Dana Ramzera (ODS) pustí až v pondělí.

čtk