Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Hasiči oslavili rok na provizorní stanici v Doksech, dva měsíce sloužili ve velitelském kontejneru

112
04. 06. 2019 | 8:45

Prvního června 2019 uplynul jeden rok od zahájení provozu stanice Doksy na Českolipsku. První 2 měsíce strávili hasiči v těch nejprovizornější podmínkách, kdy měli k dispozici pouze velitelský kontejner.

6069acz
Foto: HZS LK

Na stanici sloužili atypicky v tzv. denním a nočním režimu. Během dne byli na stanovišti v Doksech a na noc se přesouvali na stanici do České Lípy. Z tohoto důvodu byl i vypracován denní a noční poplachový plán.

Později pro ně bylo vybudováno pomocí stavebních buněk tzv. buňkoviště, které jim slouží jako dočasná stanice do té doby, než bude postavená nová stanice Doksy. I tato varianta je provizorní, auto mají hasiči ve stanu, který funguje zároveň pro ukládání prostředků.

Nové stanice se hasiči dočkají nejspíše na přelomu roku 2020 - 2021. V současné době míří do finále výběr zhotovitele stavby, a pokud půjde vše dle plánu, v průběhu letních prázdnin by měly být započaty stavební práce.

Aktivní zásahová činnost ukázala, že do Doks profesionální jednotka patří a nelze nechat tuto lokalitu nepokrytou.

Za rok vyjížděli hasiči ze stanice Doksy celkem k 306 událostem, nejvíce bylo technických pomocí, a to 114, 88x zasahovali u dopravních nehod, 71x pomáhali u požárů, 14x byli u úniku nebezpečných látek, zbytek tvořily plané poplachy.

„Historicky první výjezd jsme měli hned 2. 6. 2018. Jeli jsme k požáru lesa o rozloze 80x80m přímo v Doksech, zapojeny byly i jednotky II. stupně požárního poplachu," vzpomíná velitel stanice ppor. Bc. Jan Soušek, který shodou okolností zrovna sloužil a velel.

Další závažné zásahy v průběhu roku:
8. 8. 2018 dopravní nehoda osobního a nákladního automobilu na komunikaci I/38 v Doksech, 3x exitus, 2x vyproštění a zachránění

9. 11. 2018 dopravní nehoda dvou osobních automobilů na komunikaci I/9 Chlum, 1x exitus, 1x vyproštění a zachránění

29. 11. 2018 požár bývalého dětského tábora (hlavní budova, chatky + desítky stromů v areálu), Bezděz, zásah v nepříznivých klimatických podmínkách (vítr, zima, teplota -15 stupňů Celsia), velký rozsah, rychlé šíření požáru

22. 1. 2019 požár rekreační chaty, Doksy, na místě 5 jednotek, škoda 10 000,-, uchráněno 1 000 000,-

26. 3. 2019 požár podzemní prostory KV Final, Kuřívody, požár olejového zásobníku a kabelových rozvodů, spolupráce s HZS Středočeského kraje

HZS LK/ Zdenka Štrauchová