Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Hasiči trénovali záchranu lidí ve výšce i vysvobození osoby, jež spadla ze skalní římsy zříceniny hradu Jezdec

112
30. 11. 2019 | 13:48

  Hasiče – lezce ze stanice Liberec čekal na začátku listopadu nelehký úkol, a to dvacetičtyřhodinový výcvik, ve kterém cvičili záchranu osob ve výšce a osobu propadlou otvorem v podlaze.

HZSlezci
Foto: HZS

Lezci byli rozděleni do dvou družstev v obsazení 1+3, která se musela během 24 hodin vypořádat s několika modelovými situacemi, které pro ně instruktoři připravili a se kterými se mohou běžně setkat. Stejně tak byla i strategicky zvolená místa výcviku na několika místech v Liberci.

Foto: HZSPrvní stanoviště bylo zvoleno v průmyslovém objektu INTEX, kde si lezci vyzkoušeli ošetření a vytažení osoby, která propadla otvorem v podlaze. Na dalším stanovišti pak lezci cvičili záchranu osoby z reklamního poutače Globus. V tomto případě bylo potřeba pomocí lezeckého vybavení zajistit a spustit osobu v nosítkách na zem. Třetí stanoviště probíhalo na lezecké stěně, kde se cvičila záchrana osoby uvízlé po pádu do highline.

Poslední stanoviště bylo v noci na skalním hradě Jezdec v Kateřinkách. Právě na tomto místě lezce čekal nejtěžší úkol dne, najít osobu po pádu ze skalní římsy, která se nacházela 15 metrů pod vrcholem a 25 metrů nad zemí. Po jejím nalezení museli lezci osobu na místě zajistit proti dalšímu pádu, ošetřit zranění a poskytnout maximální tepelný komfort, pomocí speciálního batohu TEPLO. 

Po těchto úkonech museli osobu bezpečně položit do speciálních nosítek SKED a následně jí transportovat na zem velmi náročným skalním terénem. Poslední stanoviště bylo pro lezce velmi náročné, a to nejen z důvodu, že výcvik probíhal za tmy a v neznámém terénu, ale také kvůli velmi nízkým teplotám, které po dlouhých 24 hodinách museli lezci absolvovat. „Jsem rád, že všichni lezci k výcviku přistupovali zodpovědně a věřím, že to pro ně bylo přínosem“ řekl pprap. Zdeněk Jirouš, ze stanice Liberec.

HZS/Lucie Hložková