Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Hasiči v Liberci - Ruprechticích  zachránili před požárem kostelní věž, rozhodující byla rychlost

112
16. 06. 2019 | 15:30

AKTUALIZOVÁNO: V Liberci dnes dopoledne hořela věž kostela svatého Antonína Paduánského v Ruprechticích. Oheň zasáhl část trámoví, lokalizovat se ho ale podařilo během několika minut.

hasKOstel
Foto: HZS

Foto: HZS

Rychlost hrála u zásahu velkou roli, po dřevěných konstrukcích by se požár snadno šířil a hrozilo by zřícení celé věže, řekla ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdenka Štrauchová. Příčiny požáru ani výši škod zatím hasiči neznají.

"Co bylo příčinou požáru, zatím nevíme, nicméně pracujeme i s tou verzí, že ho mohl iniciovat zásah bleskem v předchozích dnech," řekla ČTK krajská policejní mluvčí Ivana Baláková. Výši způsobené škody policie zjišťuje.

Kostel v Ruprechticích patří k cenným sakrálním památkám Liberce a je dominantou čtvrti. Je dílem významných severočeských architektů Maxe Kühna a Heinricha Fanty. Základní kámen slavnostně položili 20. června 1909, v září o rok později ho pak vysvětili. Při jihovýchodním nároží stavby vyniká 47 metrů vysoká věž, v níž visí jeden z původních zvonů. Označený je jménem kateřinského továrníka Josefa Salomona, který se na stavbě pseudogotického kostela finančně podílel.

Požár věže byl na operační středisko hasičů ohlášen těsně před 11:00. Na požár se přišlo jen náhodou. "Uvažujeme o tom, že bychom tu věž nějak zpřístupnili, tedy výhled z ní, tak se tam šli chlapi podívat a zjistili, že hoří. Byla to taková boží pomoc," řekl ČTK administrátor Římskokatolické farnosti Liberec - Ruprechtice Jeroným Jurka. Zjistili, že z věžní konstrukce padají žhavé uhlíky.

K požáru vyjelo pět jednotek. "Hasiči se připravili na hašení vnější i vnitřní cestou," řekla Štrauchová. Zatímco část hasičů připravovala výškovou techniku, druhá skupina vyrazila nejprve po dřevěném točitém schodišti a pak po dřevěných žebřících v dýchacích přístrojích nahoru.

"Nahoře již byla plamenným hořením zasažená část trámoví a prken o ploše zhruba dvou metrů čtverečních," doplnila mluvčí hasičů. Požár se podařilo během několika minut lokalizovat. Po uhašení ještě místo zkontrolovali termokamerou a dohašovali skrytá ohniska. "Kvůli porušení trámového kříže byl k události povolán také služební statik," řekla Štrauchová.

Podle statika bezprostřední nebezpečí nestability a zřícení věže nehrozí. Trámový kříž bude ale třeba co nejdříve zpevnit. "Kostel samotný nijak zasažený není, jen ta věž. Činnost kostela požár neomezil," dodal administrátor farnosti.

čtk