Hasiči zasahovali u pádu 10letého chlapce na Riegrově stezce a odvezli z Hrádku techniku k dezinfekci

112
21. 02. 2021 | 14:44

AKTUALIZOVÁNO: Desetiletý chlapec uklouznul na ledu při výletu po Riegrově stezce u Semil. Spadl asi z deseti metrů do koryta Jizery a vážně se zranil. Záchranáři se pro dítě vydali vrtulníkem, slanili k němu. Událost se stala v sobotu odpoledne. O události jsme informovali včera na základě sdělení HZS LK na twitteru. ČTK o tom dnes informovala horská služba.

riegerZRaněný
Foto: FB HZS LK

"Podle rodiny, se kterou výlet podnikl, po uklouznutí doslova podlétl zábradlí, které v polovině stezky chrání před pádem do řeky," uvedl mluvčí Horské služby ČR Radek Zeman. Nehoda se stala v místě, odkud by se zraněný transportoval obtížně a dlouho. "Proto nás k zásahu vyzvala přivolaná letecká záchranná služba (LZS), takže jsme na místo letěli v jejich vrtulníku a s lékařem LZS díky šikovnosti posádky přímo k chlapci slanili," uvedl David Savický, zasahující záchranář a náčelník Horské služby Jizerské hory.

Turisté mezitím slezli ke zraněnému a dopravili jej zpět na stezku. "Měli jsme podezření na zlomeninu levé ruky a poranění páteře. V každém případě byl hoch ve velkých bolestech, a kdybychom jej měli transportovat po zemi, čekala by nás asi kilometr dlouhá cesta. Takže jsme zvolili transport v podvěsu pod vrtulníkem," uvedl Savický. Skalní údolí je v daném místě velmi hluboké a posádka LZS nemohla podvěs podle Savického spustit přímo k pacientovi.

S pomocí hasičů záchranáři zraněného přenesli šetrně na druhou stranu skalního tunelu, u kterého se nehoda stala. "Tam už mohl být podvěs spuštěn, a vrtulník pak s chlapcem odlétl na místo, kde mohl přistát, pacienta naložit a dopravit k dalšímu ošetření do nemocnice v Hradci Králové," uvedl Savický.

čtk

Foto: twitter HZS LK

Od sobotního odpoledne také probíhá plánovaná přestávka v činnosti odběrového týmu HZS LK na stanovišti v Hrádku nad Nisou-Oldřichově. Veškerá technika byla naložena a odvezena k dezinfekci. Odběrové stanoviště bude opět v provozu v pondělí od 6:00.

twitter HZS LK

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace