Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Jablonečtí strážníci zachránili život muže v obchodním centru, do akce zapojili externí defibrilátor 

112
13. 12. 2019 | 15:19

Do necelých dvou minut od oznámení byla hlídka jablonecké městské policie u staršího muže, který v pátek kolem poledne zkolaboval v OC Central. S pomoci přístroje AED (Automatizovaný externí defibrilátor) zahájili strážníci resuscitaci, v níž se pak střídali se záchranáři, kteří poté muže převezli na kardiologické oddělení liberecké krajské nemocnice.

JNCentral Jablonec 2 - nahled
ilustrační foto

Defibrilátor mají strážníci MP ve výbavě výjezdového vozidla od 23. října.  Díky včasnému zákroku strážníků muž bude žít.

Hlídka vyjela na žádost operátora do OC Central a tam našla staršího muže ležícího na zádech. Jeden strážník začal okamžitě s nepřímou srdeční masáží, druhý zkontroloval průchodnost dýchacích cest a odstranil zubní náhradu. Členka další hlídky MP přilepila na hrudník postiženého elektrody přístroje AED. „V tu chvíli na místo dorazili liberečtí záchranáři, elektrody připojili na svůj přístroj a pokračovali v restituci. My jsme pak održovali odstup lidí od postiženého a usměrňovali výjezd z garáží obchodního centra kvůli neukázněným a bezohledným řidičům,“ komentuje situaci strážnice Sirovátková.

„Zásah hlídky městské policie byl skutečně rychlý, do dvou minut od přijetí oznámení byla zahájená resuscitace pacienta, čímž se zvýšila jeho vyhlídka na přežití,“ děkoval bezprostředně po zásahu MP Jablonec Petr Matějíček, garant AED pro Liberecký kraj.

„Opravdu děkujeme za včasnou pomoc při zásahu u muže, který v obchodním centru zkolaboval. Je to jasný důkaz toho, že projekt AED má smysl a zachraňuje díky své včasnosti lidské životy,“ konstatoval mluvčí krajské záchranné služby Michael Georgiev s tím, že pokud je defibrilace provedena do 3-5 minut od náhlého kolapsu, zvyšuje se pravděpodobnost obnovení srdečního oběhu na 50-75 %. „Rychlý přístup k AED tak představuje šanci včasného provedení defibrilace před příjezdem záchranné služby,“ dodal Georgiev.

MP Jablonec se zapojila do projektu AED

„Zakoupili jsme přístroj AED z vlastních zdrojů, abychom tak rozšířili možnosti našich strážníků při záchraně lidského života,“ sdělil už letos v říjnu ředitel MP Roman Šípek. Přístroj za 40 tis. korun koupila jablonecká MP v červenci. Je shodný s těmi, které používají ostatní složky IZS zapojené do projektu. „Tím je zabezpečená vzájemná kompatibilita mezi jednotlivými složkami přímo na místě zásahu, což se prokázalo i dnes v OC Central,“ připomněl Šípek.  

„Defibrilátory jsou vybavené složky IZS - Policie ČR, Hasičský záchranný sbor, Horská služba atd. Díky AED bylo v rámci Libereckého kraje zachráněno již několik lidských životů,“ uvedl Georgiev.

Defibrilátor je lékařský přístroj k defibrilaci pacienta při kardiopulmonální resuscitaci, který elektrickým výbojem obnoví správnou činnost srdce. V čase srdeční zástavy je řada osob postižena život ohrožující poruchou srdečního rytmu – komorovou fibrilací. Prostřednictvím AED je možné dodat kontrolovaný elektrický výboj nazývaný defibrilace, který může obnovit normální srdeční rytmus.

JN/Jana Fričová