Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Lezci z Liberce a České Lípy absolvovali cvičení na prověření lezeckých technik

112
01. 09. 2019 | 13:32

Lezci z Liberce a České Lípy během čtvrtečního dne absolvovali cvičení na prověření lezeckých technik. Jako první začali liberečtí lezci, kteří prověřovacím cvičením nacvičovali taktiku a techniku záchrany z výšky.

Lezci liberec
Lezci Liberec, foto: HZS LK

Tentokrát byl výcvik zaměřen na záchranu osoby z umělé lezecké stěny a prověření činnosti při poskytování předlékařské péče zraněné osobě. Zachraňovaná osoba zůstala ve visu na lezeckém laně a velmi obtížně s hasiči komunikovala. Cílem cvičení bylo využití lezecké techniky, a to bez nastavovacího žebříku, který je jinak běžnou součástí zásahových vozů a v nižších výškách jej lze k záchraně rovněž využít.

Lezci Česká Lípa, Foto: HZS LKOdpolední hodiny patřily lezcům z České Lípy, kteří se zaměřili na záchranu dvou osob po pádu ze skály do Novozámecké průrvy. Jedna osoba demonstrovala podezření na poranění páteře a druhá zlomeninu ruky. Úkolem byla přesná lokalizace zraněných osob, navázání kontaktu, slanění k osobám, kontrola a stabilizace zdravotního stavu a následný transport pomocí kladkostroje na nástupní plochu ve výšce cca 12 m. Podmínky cvičení byly extrémní, teplota přesahovala až 30 st. Celsia.

Překvapivě vysoká byla také hladina vody v průrvě. Na tomto místě již stanice Česká Lípa zasahovala, jednalo se o dopravní nehodu s pádem vozidla na dno průrvy. Jako rozhodčí zde působil lezecký instruktor ÚO Česká Lípa, který ve spolupráci s velitelem stanice připravil nejtěžší možnou variantu záchrany, která se v tomto prostoru dala provést, všichni zasahující si sáhli až na dno fyzických sil. Nakonec byli "zranění" figuranti (studenti Euroškoly Česká Lípa) po dvou hodinách vyčerpávající práce hasičů v pořádku transportováni na nástupní plochu.

LK/Lucie Hložková