Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberečtí hasiči se zúčastnili mezinárodního cvičení zaměřeného na záchranu osob při zemětřesení

112
05. 05. 2019 | 16:37

Ve dnech 24. až 26. dubna 2019 se ve spolupráci s polskými hasiči z Jastrzebie Zdroj uskutečnilo mezinárodní cvičení zaměřené na záchranu osob z oblasti postižené zemětřesením. Polští kolegové pro záchranáře připravili dvě pracoviště (rodinný dům a bývalý důlní objekt), kde se velice zdařile podařilo nasimulovat situace, kdy uvnitř nestabilních objektů zůstaly uvězněny osoby s různým druhem zranění.

Úkolem USAR odřadu bylo vybudovat v postižené oblasti svoji základnu zcela nezávislou na místních zdrojích a provést záchranu přeživších osob ze zemětřesením poškozených a nestabilních budov.

Cvičení se za HZS Libereckého kraje zúčastnili dva kynologové z Kynologické záchranné skupiny nstržm. Václav Vančura a mjr. Ing. Pavel Viták.

Dále se cvičení zúčastnili další 3 atestovaní kynologové (MP Praha, HZS Vysočina, ZBK) a dalších 33 účastníků z USAR odřadu HZS Moravskoslezského kraje.

Cvičení USAR odřadu započalo 24. dubna v 7:30 hodin společným přesunem všech vozidel do Polska na místo budoucí základny ve výcvikovém středisku a stanice profesionálních hasičů v Jastrzebie Zdroj. Stanový tábor základny ÚSAR odřadu byl vybudován na zatravněné ploše areálu v prostorách stanice.

Po provedení prvotního průzkumu v zemětřesením poškozených oblastech se dva týmy po 8 hodinách střídaly na záchraně osob z imaginárně staticky poškozených budov. Do každého týmu byli přiděleni 2 kynologové se psy.

V odpoledních hodinách musely týmy z PL na základě celostátního rozkazu ukončit svoji účast na cvičení. Důvodem bylo vyhlášení vysokého rizika vzniku lesních požárů na území PL. Spolupráce na organizačním zabezpečení cvičení ale přerušena nebyla. Záchranné práce týmů ČR byly ukončeny až 25. dubna v cca 16:00 hodin. Následovalo pak společné vyhodnocení a 26. dubna po slavnostním zakončení cvičení v prostorách stanice byla v dopoledních hodinách základna odřadu zrušena a odřad se vrátil zpět do ČR.

Cvičení bylo velmi kvalitně připravené, a to jak po stránce organizační (dostatek figurantů, rozehrávačů a rozhodčích), tak i po stránce kvalitně zpracovaných scénářů s logickou návazností vůči připraveným prostorám pro nácvik záchrany osob ze zřícených a zemětřesením staticky narušených budov.

Použitím živých figurantů (při cvičení na Slovensku byly použity figuríny) a jejich správným rozmístěním do nepřístupných prostor, s možností vyhledání pomocí psů, bylo umožněno velitelům týmů naplno využit schopností psů pro efektivní a rychlý průnik nestabilní budovou k zavaleným osobám.

Bez nasazení psů by záchranný tým musel provést mnohem větší počet průzkumných sond a průrazů do stěn, podlah a stropů místností, aby zjistil, kde se hledané osoby nalézají a kudy se k nim dá bezpečně dostat. Byly tak i minimalizovány požadavky na stabilizační práce, které jsou materiálně a časově velmi náročné.

Budovy, kde se zasahovalo, byly v rámci cvičení označeny, tak aby byl průchod budovou co nejobtížnější. Většina vchodů do místností byla označena jako neprůchodná nebo průchodná jen pro psa. Pro prostup budovou musel záchranný tým stabilizovat několik vchodů, stropů, stěn a schodišť. Průstup budovou si vždy vyžádal několik průrazů stěnou nebo stropem.

Všichni kynologové se zapojili do výstavby a následně i zrušení tábora základny. Pokud nepracovali se psem, tak se zapojovali do záchranných prací v rámci pomocných prací (přesun materiálu, nářadí a transport zachráněných osob). Velitelé týmů bez výhrad respektovali jejich potřeby ohledně péče o psa.

Cvičení prokázalo výbornou organizační, odbornou, technickou a materiální připravenost USAR odřadu pro svoji samostatnou vyhledávací a záchrannou činnost, v souladu s názvem odřadu: „Urban Search and Rescue Team" (Vyhledávací a záchranný odřad do obydlených oblastí).

Načítám...
Napiš komentář