Mimonští policisté pomohli zachránit život třicetiletému muži po srdečním kolapsu

112
20. 02. 2021 | 16:29

V úterý 16. února ve 14.44 vyslalo integrované operační středisko Krajského ředitelství policie Libereckého kraje na žádost Zdravotnické záchranné služby tříčlennou motorizovanou hlídku mimoňských policistů vybavenou defibrilátorem do ubytovny v Pražské ulici v Mimoni, kde náhle zkolaboval 30letý muž. Dorazili k němu za necelé dvě minuty.

defibrilátor
Foto: PČR

Muž ležel na posteli ve svém pokoji, byl v bezvědomí a nedýchal. Okamžitě proto zahájili jeho resuscitaci nepřímou srdeční masáží, kterou kombinovali s umělým dýcháním pomocí ručního křísícího přístroje ambuvaku. Současně ho napojili na elektrody defibrilátoru. Ten do příjezdu sanity doporučil celkem dva výboje, které mu policisté aplikovali a mezi těmito výboji dál pokračovali v srdeční masáži i poskytování umělého dýchání. Lékař mu pak aplikoval další tři výboje a společně s policisty se u něj střídal při srdeční masáži do obnovení jeho základních životních funkcí. Muže z ubytovny transportoval do liberecké nemocnice vrtulník. Pacient již nyní není v přímém ohrožení života. Lékař zdravotnické záchranné služby policistům za jejich spolupráci a předchozí péči o pacienta poděkoval a vysoce ji ocenil. zleva prap. Tomáš Horáček, nstržm. Dominik Husák a nstržm. Ondřej  Štěpánek

Projekt AED pro Liberecký kraj funguje úspěšně v našem regionu od  roku 2017. Díky němu jsme mohli přispět k přežití osmi lidí, ke kterým jsme se dostali s defibrilátorem dříve, než k nim dorazila sanita. Pět zachráněných lidských životů mají na svém kontě právě policisté z Mimoně. Jejich nejmladší zachráněnou pacientkou byla v roce 2017 dvanáctiletá dívka se zástavou srdce, ze které už je dnes velká slečna, která si vesele užívá života. Rozšíření defibrilátorů mezi složky integrovaného záchranného systému je úžasný projekt, který zachraňuje lidské životy a my jsme velmi rádi, že jsme jeho součástí.

Zatímco jsme v roce 2017 vyjeli na žádost zdravotnické záchranné služby 18krát, v roce 2018 to bylo 58krát, v roce 2019 už 96krát a za loňský rok evidujeme dokonce 144 výjezdů. Letos máme za sebou 39 výjezdů s defibrilátorem.

PČR/Ivana Baláková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace