Muž zkolaboval poté, co mu garáži vypukl požár. Zachránili ho mimonští strážci zákona a defibrilátor

112
03. 09. 2021 | 18:38

V sobotu 28. srpna po 20. hodině vypukl v jedné z řadových garáží v ulici U Nemocnice v Mimoni požár osobního vozidla, který se jeho majitel neúspěšně snažil zastavit ručním hasicím přístrojem. Na místo nakonec vyrazily tři dobrovolné hasičské sbory včetně profesionálních hasičů z Jablonného v Podještědí a České Lípy. U události nechyběli ani policisté a městští strážníci.

defibril
Foto: PČR

Třiasedmdesátiletého vlastníka hořícího auta událost rozrušila natolik, že na místě zkolaboval. Praporčík Václav Serdel u něj ihned zkontroloval životní funkce a zjistil, že nedýchá. Strhnul z něj proto košili a zahájil masáž srdce. Mezitím donesl místní strážník  Jiří Samek ze svého služebního vozidla defibrilátor a společně k tělu seniora připevnili elektrody. Přístroj pak doporučil jeden výboj, který mu policista aplikoval a dál pokračoval v srdeční masáži do doby, než pacient začal sám dýchat. Senior nabyl vědomí ještě před příjezdem zdravotnické záchranné služby.

Za tento profesionální zásah zdravotníci policistovi mimoňského obvodního oddělení Václavu Serdelovi a městskému strážníkovi Jiřímu Samkovi poděkovali.

Praporčík Václav Serdel nezachraňoval život s použitím defibrilátoru poprvé. Jedná se o stejného policistu, který v roce 2017 se svým kolegou z mimoňského obvodního oddělení udržel při životě do příjezdu zdravotnické záchranné služby teprve 12letou dívku, kterou doma v noci ve spánku postihla zástava srdce. Do té doby rodiče o tom, že má jejich dcerka nemocné srdce,  vůbec nevěděli. Dnes je z dívky velká slečna a těší se dobrému zdraví.

V Libereckém kraji jsme za dobu fungování projektu "AED pro Liberecký kraj" pomohli zachránit život devíti lidem, zajímavostí jistě je to, že v šesti případech byli pacienti "v rukách" mimoňských policistů.

PČR/Ivana Baláková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace