Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Nedejte zlodějům šanci a zabezpečte si svůj majetek nejen před odjezdem na dovolenou

112
04. 07. 2024 | 8:05

S letními prázdninami, časem příjemným pro trávení volných chvil a dovolených se svými rodinami, často zapomínáme i na ty špatné stránky našeho světa, a proto policisté připomínají, jak si zabezpečit majetek, a to nejen před odjezdem na letní rekreaci, z důvodu, aby nám po návratu nezbyly jen oči pro pláč.

zloděj Špatnou vložku zloděj jednoduše překoná
Archivní foto

Pro oběti jsou mnohdy závažnější emocionální dopady těchto skutků, než majetková újma. S tím, že jim někdo narušil jejich soukromí, se vyrovnávají mnohdy hodně dlouho.

V rámci Evropského dne proti vloupání do obydlí, který letos připadl na čtvrtek 19. června 2024, je dobré si připomenout základní jednoduchá pravidla zabezpečení objektů a zároveň zásady, jak případného pachatele vloupání odradit.

Pár preventivních rad k zabezpečení objektů:

 1. Nechlubte se svým majetkem před neznámými lidmi – především na sociálních sítích.
 2. Příspěvky na sociálních sítích z dovolené sdílejte s rozumem (ideálně až po Vašem návratu).
 3. Pořiďte si fotodokumentaci svých cenností.
 4. V době vlastní nepřítomnosti si nechte od blízkých vybírat poštovní schránku.
 5. Neponechávejte v okolí nemovitosti volně odložené předměty typu žebřík, nářadí (usnadňujete tím práci pachateli).
 6. Vždy řádně zkontrolujte uzavření oken, okenic a dveří objektu.
 7. Pořiďte si časové spínače světel či pohybové snímače světel.
 8. Opatřete si na svou nemovitost bezpečnostní kamery nebo fotopast.
 9. Nebuďte lhostejní ke svému okolí – dobré sousedské vztahy (vzájemné ohlídání si majetku).
 10. V případě sezónních objektů – tyto nepravidelně navštěvujte i mimo sezónu.
 11. Buďte dojem, že objekt pravidelně navštěvován (např. údržbou zahrady).
 12. Po sezóně neponechávejte v objektu cenné věci.

V případě, že dojde k vloupání do Vašeho obydlí, chaty, ale třeba i vozidla, tak do objektu nevstupujte (uvnitř by mohl být i nadále pachatel nebo můžete znehodnotit stopy po pachateli), nemanipulujte s žádnými předměty, ani nepořádek neuklízejte, ale zkontaktujte Policii ČR na tel. čísle 158.

Preventivní rady rozdávali policisté z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Libereckého kraje návštěvníkům na prezentačních akcích během měsíce června, a to na Dni s Policií ČR v Sosnové, na Dni IZS v Semilech, ale také v Jablonci nad Nisou. V uplynulém týdnu se s nimi mohli setkat návštěvníci nákupního centra OC Nisa v Liberci. Kromě užitečných rad, jak si zabezpečit majetek, si mohli občané odnést i drobné praktické dárky, které jistě přispějí k jejich bezpečnosti. 

Věřte, že řádným zabezpečením objektů zásadně přispíváte k ochraně svého majetku a zlodějům neposkytujete příležitost k jejich snadnému obohacení.

Zabezpečte se tak, aby Vám po návratu z dovolené nezůstaly jen oči pro pláč.

PČR/Zuzana Gelič