Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který dnešní standard splňuje.

Aktualizovat

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Nová sněhová nadílka potrápila v pondělí některé řidiče. Tři nehody se bohužel neobešly bez zranění

17.02.2026 | 20:02

Vlivem nepřiměřené rychlosti na zasněžených a namrzlých vozovkách včera havarovalo nejvíce řidičů a zbytek zvolil nesprávný způsob jízdy. Opakovaně vám připomínáme zásady bezpečné jízdy v zimním období. 

hasiči zima2
Foto: HZS LK

Během včerejšího dne policisté v Libereckém kraji šetřili 22 dopravních nehod, přičemž u 14 z nich byla jejich příčinou nepřiměřená rychlost na zasněžených a namrzlých vozovkách. Osm řidičů zvolilo nesprávný způsob jízdy. Tyto dopravní nehody si včera vyžádaly naštěstí jen čtyři lehká zranění.

K jedné takové dopravní nehodě došlo například odpoledne krátce po čtrnácté hodině na silnici třetí třídy v katastru Jablonce nad Nisou. Řidič s vozidlem Škoda Fabia jel ve směru od města na Dolní Černou Studnici, kde vlivem nepřiměřené rychlosti na zasněžené vozovce nezvládl průjezd levotočivou zatáčkou a vyjel vpravo mimo silnici do příkopu.

Odpoledne pak ještě jablonečtí dopravní policisté vyjížděli do obce Držkov, kde v půl páté jel po silnici první třídy číslo deset ve směru od Železného Brodu řidič s vozidlem Mercedes Benz, který v klesání také nepřizpůsobil rychlost povaze a stavu zasněžené vozovky, vyjel vlevo mimo ní a narazil do plotu.

Ke zranění osob při těchto uvedených dopravních nehodách nedošlo a policisté je vyřešili na místě jako dopravní nehody s projednáním a oběma řidičům udělili blokové pokuty.

Dnes během ranních a dopoledních hodin (do 10.15 hodin) policisté na lince 158 přijali oznámení již o dvaadvaceti dopravních nehodách, které se staly na území Libereckého kraje. Naštěstí se tyto nehody zatím obešly bez vážných následků. Ovšem i dnes řada řidičů nepřizpůsobila rychlost svého vozidla při jízdně na zasněžených či namrzlých vozovkách.

Z tohoto důvodu opakovaně všem řidičům připomínáme zásady bezpečné jízdy v současném zimním počasí na zasněžených a namrzlých vozovkách:

Zimní období přináší specifická rizika – sníh, led, námraza, zhoršená viditelnost, delší brzdná dráha i náhlé změny povrchu vozovky. Bezpečná jízda proto vyžaduje vyšší pozornost, předvídavost a přizpůsobení stylu řízení aktuálním podmínkám.

1. Před jízdou zkontrolujte stav vozidla

  • Použijte zimní pneumatiky v dobrém stavu; dostatečná hloubka dezénu je zásadní.
  • Odstraňte sníh a led z celého vozidla včetně střechy, světel a registrační značky.
  • Zajistěte dostatek nemrznoucí směsi v ostřikovačích.
  • Prověřte funkčnost světel, brzd a baterie.

2. Přizpůsobte rychlost stavu a druhu vozovky

  • Jeďte pomaleji, než jste zvyklí na suché vozovce.
  • Pamatujte, že brzdná dráha může být až několikanásobně delší.
  • Vyhněte se prudkému brzdění či zrychlení – může vést k prokluzu kol.

3. Dodržujte bezpečný odstup

  • Odstup za vozidlem před vámi výrazně prodlužte.
  • V případě neočekávané situace získáte více času na reakci.
  • Na kluzkém povrchu může být nutné i dvojnásobné až trojnásobné rozestupy.

4. Jezdit plynule – žádné prudké manévry

  • Plynule přidávejte plyn, jemně brzděte.
  • Vyvarujte se náhlého točení volantem – hrozí smyk.
  • V zatáčkách brzděte ještě před vjezdem, ne až v jejím průběhu.

5. Naučte se pracovat se smykem

  • Pokud se vozidlo dostane do smyku, nezmatkujte.
  • U vozidel s ABS se věnujte řízení, brzdový systém pomůže udržet stabilitu.
  • U zadního náhonu zatočte proti směru smyku, u předního jemně uberte plyn.

6. Buďte vidět a počítejte se sníženou viditelností

  • Používejte světla odpovídající podmínkám – nikdy nejedete bez svícení.
  • Za hustého sněžení zpomalte a případně zapněte zadní mlhovku (pokud neoslňuje).

7. Sledujte povrch vozovky a její změny

  • Pozor na mosty, viadukty, stinná místa a lesní úseky – zde vozovka často namrzá.
  • Čerstvá vrstva sněhu může skrývat led nebo výmoly.
  • Lesklý povrch může značit ledovku – jeďte s extrémní opatrností.

8. Myslete na ostatní účastníky provozu

  • Pěší a cyklisté v zimním oblečení mohou být hůře viditelní.
  • U přechodů a autobusových zastávek výrazně zpomalte.
  • Počítejte s delší reakcí ostatních řidičů.

9. Nechte si časovou rezervu

  • Zimní cesta trvá obvykle déle – přizpůsobte tomu svůj plán.
  • Spěch je jedním z nejčastějších důvodů zimních nehod.

10. V autě mějte zimní výbavu

  • škrabku a smetáček,
  • rozmrazovač zámků,
  • teplou deku,
  • nabitý mobil,
  • lopatku či řetězy do zhoršených podmínek.

PČR/Dagmar Sochorová