Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Policie nabádá k opatrnosti při nakupování i v posledních hodinách předvánočního shonu. Hlídkuje i radí

112
23. 12. 2019 | 10:10

Předvánoční nákupní shon jde do finále. Ještě pár zapomenutých maličkostí, pečivo, banány, které už nestačí zhnědnout, a je pro letošní rok hotovo. Policisté na území Libereckého kraje se snaží eliminovat riziko krádeží preventivním působením u obchodních center do poslední chvíle. Vědí, že okradený člověk má pokažené Vánoce.

policieN8kupy
Foto: PČR

Lidé mají u sebe větší množství peněz a toho využívají kapsáři a zloději, kteří čekají na svoji příležitost a nepozornost nakupujících lidí.

V tomto období se snažíme eliminovat rizika krádeží, a proto i více preventivně působíme nejen v samotných nákupních centrech a jejich bezprostředním okolí, ale i na tržištích a všeobecně  v místech s větší koncentrací osob. Policisté kontrolují také parkoviště - zaparkovaná vozidla, zda je jejich majitelé neponechali odemčená nebo zda neponechali na sedadlech cenné věci.

Preventivní akce se uskutečnila dne 20. prosince 2019 v dopoledních hodinách před nákupními centry v Semilech, ale také v Liberci. Při akci policisté rozdávali rozmrazovače skel a reflexní tašky. Občané byli upozorňováni na riziko kapesních krádeží a krádeží nakoupeného zboží z vozidel v předvánočním čase. Poučili  návštěvníky obchodů o tom, jakým způsobem nejlépe u sebe nosit peníze a platební karty a dále upozornili řidiče o tom, že když odchází s prázdnými nákupními vozíky od vozidel, aby si je řádně zabezpečili proti krádežím nakoupeného zboží.  

Preventivní rady:

Při procházkách a nákupech na vánočních tržištích se vyplatí rozdělit peníze na   menší částky, uschovat je a nosit je odděleně.

Nikdy nenechávejte peněženku a doklady na vrchu kabelky či nákupní tašky. V nákupním centru, obchodech a obchodních domech nikdy nenechávejte tašku či kabelku v prostoru nákupního vozíku a už vůbec ne v sedáku pro dítě.

Buďte ostražití v prostředcích městské hromadné přepravy, kde je v předvánočním čase neustále nával cestujících. Kapsáři zde „pracují“ buď samostatně, nebo ve skupinách, což je pro ně bezpečnější. Vyvolají zmatek, natlačí se k vytipované osobě, někdo z nich ukradne peněženku, předá ji dalšímu, který ji schová. Skupina se tváří, jako by k sobě nepatřila a vystupují většinou společně.

Ženám doporučujeme mít ruku na zipu kabelky či tašky.

Mládež by si měla dávat pozor na své batohy. Batoh na zádech v tlačenici není v bezpečí.

Mužům doporučujeme uložit peníze a doklady do náprsní kapsy bundy či kabátu, která je na zip.

Při výběru finanční hotovosti z peněžního bankomatu je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Nedopusťte, aby vás při zadávání PINu někdo rušil. Všímejte se  nestandartně fungujících a vypadajících bankomatů (nějaké přídavné čtecí  zařízení, miniaturní kamera apod.). V případě takového zjištění informujte Policii České republiky.

Věříme, že většina občanů nedá příležitost zlodějům a nenechá si tak zkazit předvánoční a vánoční období nepříjemným zážitkem z okradení. 
 

PČR/Vladimíra Šrýtrová