Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Policisté na stadionu cvičili zásah proti rozdováděným rowdies. Záludnosti stadionu musejí znát do detailu

112
21. 09. 2019 | 5:39

Na stovku policistů z Krajské pořádkové jednotky Libereckého kraje se koncem týdne účastnilo na fotbalovém stadionu v Liberci U Nisy cvičení zaměřeného na eliminaci rizik diváckého násilí při sportovních akcích.

zasah1
Foto PČR

Na fotbalovém stadionu policisté společně s figuranty z řad studentů něokolika středních škol - Akademie Vězeňské služby České republiky, Střední lesnické školy a Střední odborné školy Šluknov, Střední školy Kateřinky a dále z Euroškoly v České Lípě navodili prostředí podobající se reálné situaci během utkání, kdy dochází k protiprávnímu jednání fanoušků, kterou již pořadatelská služba nezvládá.

"Policisté na stadionu cvičili zásah proti rozdováděným rowdies. Záludnosti stadionu totiž musejí znát do detailu. Skandující a do sedaček kopající fandové - studenti, zuřivý dav předváděli více než věrně. I na těch sto padesáti lidech bylo vidět, jak se člověk v davu změní a nechá se strhnout. I když měly obě strany domluvené modelové situace, dav se někdy začal chovat nepředvídatelně", uvedl  plk. Mgr. Petr Šikola, vedoucí Odboru služby pořádkové policie Krajského ředitelství policie Libereckého kraje. 

Policisté cvičili situace při vyvádění osamocených "chuligánů", skupin, ale i vyklizení celé nepřátelsky naladěné tribuny. 

Cílem cvičení byl nácvik a zvládnutí zákroku proti narušitelům veřejného pořádku při sportovní akci. Policisté nacvičovali zákrok proti agresivním fotbalovým fanouškům, kteří nerespektovali během zápasu návštěvní řád a dopouštěli se protiprávního jednání. 

Na takové zákroky se musí policisté pravidelně připravovat a cvičit. Musí být  více organizovaní a připravováni pro zákroky jak po stránce taktiky, techniky, ale i fyzické zdatnosti tak, aby poté reálný zásah mohl být veden co nejrychleji a nejúčelněji.


PČR/Vladimíra Šrýtrová