Policisté ročně odhalí až 2100 drogových přestupků. Lidé často ani netuší, že porušují zákon
Policisté v Libereckém kraji ročně odhalí zhruba 1600 až 2100 drogových přestupků ve veřejném prostoru. Lidé ani často netuší, že porušují zákon. Novináře o tom dnes informoval krajský náměstek policie pro vnější službu v Libereckém kraji Pavel Bartoš.
"Většina nebo hodně lidí neví, že když kouří jointa, marihuanu, že je to přestupek. Diví se, proč je kontrolujeme," řekl Bartoš.
Upozornil, že používání drogy i pro vlastní potřebu je vždy protiprávní. Jako přestupek se to podle něj posuzuje, pokud policisté u kontrolované osoby naleznou do deseti gramů marihuany či do 1,5 gramu pervitinu. Právě tyto drogy policisté nejčastěji odhalují při kontrolách lidí ve veřejném prostoru, tedy například na ulicích, v parcích, u nádraží či blízkosti škol. Loni téměř ve dvou třetinách přestupkových případů v kraji šlo o držení marihuany a na pervitin připadlo skoro 30 procent. V ostatních případech šlo o heroin, kokain, tablety extáze či houbičky.
Maximální možná pokuta za drogový přestupek je podle Bartoše 15.000 korun, nejčastěji bývá mezi 3000 až 8000 korunami. "Zajímavé je, že přestupci většinou souhlasí s výší a zaplatí," dodal. Ve správním řízení končí necelá polovina případů. Loni policisté v kraji na pokutách za drogové přestupky vybrali skoro 1,2 milionu korun.
Regionální mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová uvedla, že problematika drog patří v prevenci mezi stěžejní. "Chodíme dělat osvětovou a přednáškovou činnost do škol," řekla dnes novinářům. Podle ní je cílem zvýšit právní povědomí dětí. "Aby věděly, že jakékoliv držení drogy, byť pro vlastní potřebu v sebemenším množství, je protiprávní. A uvádíme jim to na konkrétních případech," uvedla. Podle ní třeba lidé ani nevědí, že jen posílání jointa dokola ve skupině je trestný čin. "Protože nabízejí, předávají dál. To vůbec nedomýšlí a myslí si, že je to maximálně přestupek," dodala.
čtk