Policisté se dnes poprvé zapojili do trasování, pracují s krajským systémem hygieniků i celostátní Daktelou
Policisté Krajského ředitelství Libereckého kraje se dnes poprvé aktivně zapojili do trasování, formou call centra kontaktují nově pozitivní případy COVID-19, kterým bude nařízena izolace, a budou zjišťovat další rizikové kontakty. V uplynulých třech pracovních dnech se skupina dobrovolníků z řad policie podrobila školení potřebnému k trasování. Liberečtí policisté jako jedni z prvních v republice se úspěšně proškolili na místní systém EpiGIS/TUL a celostátní systém Daktela.
Dnes došlo k prvnímu ostrému nasazení policistů na trasování. Trasování probíhá v prostorách Krajské hygienické stanice Libereckého kraje. K dispozici je policistům 7 počítačů s potřebným software. Pracovní doba policistů je stejná jako v klasickém výkonu služby. Policisté budou na hygienu docházet v různých směnách, dle počtu počítačů. Trasování probíhá i o víkendech a státních svátcích.
Samozřejmostí je důsledné dodržování hygienických pravidel. Při příchodu si každý policista dezinfikuje ruce dostupnými prostředky. Pracuje po celý den u jednoho počítače, který po konci směny dezinfikuje. K telefonování používá vlastní sluchátka a mikrofon. Samozřejmostí je nasazení roušky po celý den.
Celou směnu na policisty dohlíží pracovnice Krajské hygienické stanice a v případě nejasností, či dotazů se kterými by si nevěděli rady, je pohotová v čemkoliv pomoci či poradit.
PČR/Markéta Razáková
Policie kontroluje i dodržování „mimořádných a krizových opatření“
Od dnešní půlnoci vstoupily v platnost zpřísňující podmínky v rámci krizových a mimořádných opatření. Policisté Krajského ředitelství policie Libereckého kraje dohlížejí na dodržování těchto opatření v rámci celého kraje.
Na povinnost nosit ochranné prostředky dýchacích cest a dodržování rozestupů dohlížejí policejní hlídky například na nástupištích hromadné přepravy osob a v místech čekáren veřejné dopravy, ale také na nejexponovanějších místech, co do výskytu a pohybu osob ve veřejných prostorách, kterými jsou například úřady státní správy a samosprávy.
Zpřísňující se opatření v návaznosti na nepříznivou situaci ohledně výskytu onemocnění Covid-19 a jejich porušování mohou policisté sankcionovat blokovými pokutami v příkazním řízení až do výše 10 tisíc korun, případně oznámením správnímu orgánu. V případě nedodržení povinností při nošení ochranných prostředků dýchacích cest je správním orgánem Krajská hygienická stanice. Při porušení usnesení Vlády ČR v rámci omezení pořádání hromadných akcí, konzumace alkoholu nebo nedodržování omezení při provozu provozoven stravovacích služeb mohou policisté v příkazním řízení udělit blokovou pokutu ve výši 10 tisíc korun. Při nemožnosti projednání příkazem na místě je správním orgánem kompetentním k vyřízení věci Obecní úřad obce s rozšířenou působností.
Apelujeme na občany, aby dodržovali mimořádná a krizová opatření a zároveň, aby respektovali pokynů policejních hlídek při prováděných kontrolách.
PČR/Vojtěch Robovský