Policisté se na konci roku vydali na kontrolu rekreačních objektů na Chrastavsku

112
02. 01. 2022 | 10:23

V uplynulých dnech se policejní preventisté společně s kolegy z pohotovostního a eskortního oddělení, policejním psovodem a také poprvé s policejními koňmi vydali na kontrolu rekreačních objektů na Chrastavsku. Zaměřili se na lokalitu v okolí Chrastavy, Vítkova a také v okolí Filipova u Mníšku.

policie31
Foto: Artur Irma

Během dané akce zkontrolovali několik desítek chat a rekreačních objektů. Při kontrole nezjistili žádný narušený objekt ani pohyb závadových osob. Až na drobnosti, měli majitelé vše v naprostém pořádku.

Některé rekreační objekty lidé obývají v zimních měsících jen velmi zřídka, jiné jsou určené pro celoroční užívání. V případě, že se nacházeli na místě majitelé chaty, hovořili s nimi policisté o vhodném zabezpečení objektu a také o tom, zda majitelé neřešili v poslední době nějaké problémy s narušením objektů v dané lokalitě. Majitelům, kteří nebyli na místě zastiženi, zanechali policisté u dveří či oken kontrolní lístek o provedené kontrole.

Kontroly rekreačních objektů provádějí policisté nejen při těchto preventivních akcích, ale i  v rámci běžného výkonu. V roce 2020 od ledna do konce listopadu řešili policisté v Libereckém kraji celkem 132 případů vloupání do rekreačních objektů, v letošním roce za stejné období to bylo 75 případů. V letošním roce jich nejvíce řešili na Semilsku, a to celkem 25.

Policisté budou i v následujícím období pokračovat v realizaci podobných akcí, neboť období, kdy lidé své chaty zazimovávají, nejvíce láká zloděje. Někteří vniknou do chaty jen proto, aby zde mohli nocovat či najít něco k jídlu, jiná skupina pachatelů jde cíleně pro věci, které by se daly nějak zpeněžit. 

Foto: PČRProto apelujeme na majitele rekreačních objektů, aby v objektech nenechávali cenné věci. Zloděje nejvíce láká elektronika, starožitnosti, zahradní technika, nářadí či  zahradní nábytek. 

Důležité je také dobře rekreační objekt zabezpečit a nenechávat v jeho okolí žádné předměty např. žebříky, sekery, či jiné nářadí, které by mohly usnadnit nezvaným návštěvníkům vstup do objektu. Na druhou stranu je ale žádoucí budit dojem, že objekt je i přes zimu obýván. 
 

Co dělat, je – li chata i přes tato opatření vykradena?

Pokud při návratu domů zjistíme, že máme i přesto vylomený zámek, vysazené dveře z pantů, pootevřené okno, či střepy z rozbitého okna apod. je nejlepším řešením ihned zavolat linku 158.

Nedoporučujeme vstupovat do takového objektu. Mohl by být uvnitř ještě pachatel. A dále bychom neměli manipulovat s předměty a uklízet dříve než přijede policie, znehodnotili bysme takto stopy.

PČR/Vladimíra Šrýtrová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace