Policisté zacílili chaty a chalupy v okolí Máchova jezera a Doks. Zkontrolovali jich 83

112
16. 02. 2021 | 14:06

Na kontrolu opuštěných chat a chalup se vydali uplynulý čtvrtek policisté z obvodního oddělní Doksy v rámci preventivní akce. Během odpoledne zkontrolovali celkem 83 rekreačních objektů v oblasti Dubá Nedamov a Doksy Bílý Kámen. 

policiechaty
Foto: PČR

Kontroly rekreačních objektů provádějí policisté kromě preventivních akcí i v rámci běžného výkonu. Během kontrol nechávají majitelům chat za oknem či dveřmi kontrolní lístek o provedené kontrole. Častěji se tyto kontroly dělají v době mimo letní sezónu, kdy bývají zpravidla chaty opuštěné.

Prohlídkou policisté zjišťovali, zda chaty nenesou stopy po násilném vniknutí, a to zejména v okolí okenic a dveří a nebo zda nejsou násilně otevřeny přilehlé přístavky a kůlny. Pozitivním zjištěním zcela jistě bylo to, že žádný z kontrolovaných objektů nebyl nijak narušen. 

PREVENCE:

Obecně můžeme zabezpečení rekreačních objektů každý z nás ovlivnit tím, že bude dodržovat základní jednoduchá pravidla.

Zabezpečení objektů , řádné uzamykání objektu (zvláště tzv. přístupové cesty) – okna, dveře, verandy, neschovávat nikdy klíče pod rohožku ani do květináče.

Využívat kombinované bezpečnostní prvky (mechanické x elektronické). Je dobré zabezpečit si objekt především certifikovanými prostředky. Pro vyšší standartd ochrany je dobré využít elektronickou ochranu, případně připojení objektu na pult centralizované ochrany.

Zbytečně neupozorňovat na naší nepřítomnost – o svém odjezdu informovat pouze nejužší okruh lidí, požádat důvěryhodnou osobu, aby v naší nepřítomnosti dohlédla na obydlí – větrala, zalévala květiny, pravidelně vybírala schránku na dopisy apod. Můžeme také byt či dům zabezpečit elektronickým zařízením, které v nepravidelných časových intervalech zapínají světla, televizi atd. a vytvářejí zdání, že byt je obydlen.

Přehlednější prostor před objektem. Důležité je osvětlení , které zloděje odrazuje od pokusu vniknout do obydlí. Měli bychom dbát na to, aby keře a stromy nezakrývaly velkou část domu.

Řádně uklidit předměty, které by mohl pachatel využít k vloupání do objektů (žebříky, lopaty, nářadí, apod.).

Na zimu cennější věci odvážet mimo chalupu.

Pořídit si fotodokumentaci cenných věcí.

I přes zimní období občas zkontrolovat nebo požádat např. starousedlíky o občasnou kontrolu chalupy. Je dobré udržovat dobré vztahy se sousedy, všímat si podezřelých osob v blízkosti obydlí.

Nezapomínat na pojištění objektu.


Co dělat, je – li chata i přes tato opatření vykradena?

Pokud při návratu domů zjistíme, že máme i přesto vylomený zámek, vysazené dveře z pantů, pootevřené okno, či střepy z rozbitého okna apod. je nejlepším řešením ihned zavolat linku 158. Nedoporučujeme vstupovat do takového objektu. Mohl by být uvnitř ještě pachatel. A dále bychom neměli manipulovat s předměty a uklízet dříve než přijede policie, znehodnotili bychom takto stopy.

PČR/Vladimíra Šrýtrová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace